لیزر فمتوسکند برای اصلاح پیرچشمی

 روشهای جراحی مختلفی برای درمان پیرچشمی مانند لنزهای داخل چشمی چند کانونی و ... بکار رفته که بدلیل محدودیت هایی، این روشها فراگیر نشده اند.

دستگاه «فمتوسکند» با توانایی اصلاح پیرچشی برای اولین بار در ایران در کلینیک مرکزی شهر تهران امروز افتتاح شد.

روش اصلاح پیرچشمی با این دستگاه به روشی  INTRACOR معروف است و اولین بار در سال 2007 توسط دکتر Ruiz بکار رفته و در سال 2009 تائیدیه اروپا را گرفته است. آقای دکتر Ruiz تاکنون حدود 3000 بیمار را به این روش جراحی کرده توسط  بسیاری از پزشکان دیگر هم بکار رفته و در اروپا در حال عمومیت می باشد.

چه افرادی مناسب برای انجام این جراحی می باشند؟

افرادی که سنین بالاتر از 40 سال و برای دید دور، مشکلی ندارند و فقط برای دید نزدیک مثل مطالعه، کار با کامپیوتر و ... مشکل دارند. البته باید قرنیه سالم و فاقد آب مروارید پیشرونده و شبکیه سالم باشد.

باید فرد قبلاً تحت جراحی لیزیک و PRK و لازک قرار نگرفته و یا کدورت قرنیه و قوز قرنیه و ... نداشته باشد.

روش جراحی پیرچشمی:

احتیاج به بیهوشی و یا تزریق ندارد فقط با چکاندن قطره بی حسی انجام می شود جراحی فاقد درد می باشد و کمتر از 30 ثانیه طول می کشد.

با تاباندن اشعه لیزر تغییراتی در قسمت میانی ضخامت قرنیه ایجاد می شود. بلافاصله بیمار مرخص می شود و یک ساعت بعد دید نزدیک بهبود یافته و فرد بدون عینک قادر به مطالعه می باشد.

عوارض:

بدلیل آنکه لایه سطحی و عمقی قرنیه دستکاری نمی شود و محل لیزر در قسمت میانی ضخامت قرنیه می باشد خطر عفونت و ... ندارد.

درصدی از بیماران در حین رانندگی از دیدن هاله در اطراف نور ماشین ها در شب شکایت می کنند که این حالت زودگذر بوده و در عرض 6 تا12 هفته بهبود می یابد.

هیچ عارضه دیگری ندارد.

نتایج جراحی:

دید نزدیک و بینابینی حدود 1 ساعت بعد از جراحی بهبود می یابد. در مطالعات مختلف حدود %100 افرادی که تحت این روش جراحی قرار گرفته اند دید نزدیک آنها بهبود یافته و بدون عینک مطالعه می کنند. همانطور که قبلاً ذکر شد این روش برای اصلاح دید نزدیک می باشد و تأثیری بر دید دور افراد ندارد. این روش بسیار بی خطر و موثر می باشد و بیمارانی که تحت این روش جراحی قرار گرفته و به مدت 5/2 سال پیگیری شده اند دید نزدیک خوبی داشته اند.

دکتر محمدکریم اسماعیلی

فوق تخصص پیوند قرنیه