مقالات چشم پزشکی، لیزیک، آب مروارید و قرنیه

اپی لیزیک چیست؟ (مزایای جراحی چشم با روش Epi-LASIK)

اپی لیزیک چیست؟ (مزایای جراحی چشم با روش Epi-LASIK)

ما در این مقاله قصد داریم راجع به عمل جراحی لیزری اپی لیزیک و برخی مسائل مربوط به آن مثل عوارض و مزایا صحبت کنیم. اپی لیزیک یکی از انواع روش های اصلاح بینایی لیزری است که دارای شباهت های زیادی به لیزیک و لازک می باشد و در بعضی از شرایط خاص نیز جایگزین مناسبی برای آن ها است.

به طور مثال اپی لیزیک عملی است که فلپ ایجاد شده در آن نازکتر از فلپ ایجاد شده در عمل لیزیک است. به خاطر همین مسئله، برای بیمارانی که قرنیه‌ی نازک تری از حد معمولی دارند Epi-LASIK ترجیح داده می شود.

اپی لیزیک چیست و چه تفاوتی با دیگر روش های جراحی لیزری چشم دارد؟

فلپ ایجاد شده در Epi-LASIK بسیار شبیه فلپ نازکی است که در جراحی لیزری لازک ایجاد می شود. در هر دو استراتژی درمانی، فلپ فقط حاوی سلول‌هایی از لایه‌ی بیرونی بافت بسیار نازک قرنیه (به نام اپیتلیوم) است. تفاوت بین لازک و اپی لیزیک در نحوه‌ی ایجاد فلپ است. در لازک، فلپ با ابزاری که دارای یک تیغه‌ی تیز است ایجاد می شود. اما در Epi-LASIK، فلپ از لایه‌ی زیرین قرنیه با ابزاری به نام جداکننده‌ی اپیتلیال جدا می‌شود که دارای یک تیغه‌ی پلاستیکی نوسانی است. علاوه بر این برخلاف جراحی لازک، معمولاً در Epi-LASIK برای شل کردن سلول‌های اپیتلیال، از استرومای زیرین آن از محلول الکلی استفاده نمی شود. چون که الکل برای سلول‌های اپیتلیال سمی است و می‌تواند زمان بهبودی را افزایش دهد، برخی از جراحان Epi-LASIK را به لازک ترجیح می‌دهند.

چه کسانی می توانند عمل اپی لیزیک را انجام دهند؟

اپی لیزیک عملی است که ممکن است برای همه مناسب نباشد. اما بسیاری از پزشکانی که Epi-LASIK را انجام می‌دهند، آن را برای برخی از افراد گزینه‌ی بهتری نسبت به دیگر عمل ها می دانند. این افراد شامل کسانی هستند که قرنیه‌های نازکی دارند و یا دارای بافت ناکافی ای برای ایجاد فلپ لیزیک هستند. علاوه بر این اپی لیزیک ممکن است برای افرادی که شغل و یا سرگرمی هایی دارند که در آن ها احتمال ضربه به چشم بالا است (مانند افسران پلیس، سربازان، بوکسورها و علاقه مندان به ورزش های توپی) ایمن تر دیگر روش های جراحی لیزری باشد؛ چون که خطر کنده شدن فلپ در آن وجود ندارد.

 

خطرات (risk factors) و عوارض جانبی

متاسفانه هیچ کاری در زندگی 100٪ بدون خطر نیست و این موضوع به همین اندازه نیز برای جراحی لیزری چشم اپی لیزیک صدق می‌کند. Epi-LASIK یک استراتژی درمانی آزمایش شده و ایمن است، اما در تعداد کمی از موارد نیز عوارضی مربوط به آن می تواند رخ دهد. این عوارض اپی لیزیک عبارتند از:

 • خشک شدن چشم.
 • اصلاح بیش از حد (Over correction).
 • اصلاح ناقص (Under correction).
 • دیدن تابش های خیره کننده.
 • دیدن هاله در اطراف منابع نور.
 • حالت کشیده شده دیدن نور ها.

 

 • بروز هر یک از این موارد پس از انجام عمل اپی لیزیک، امری طبیعی است. اما توجه کنید اگر پس از گذشت مدت زمان مشخص بهبودی هنوز هم این عوارض را داشتید حتما به پزشک معالج خود مراجعه کنید.

مزایای اپی لیزیک

اپی لیزیک در مقایسه با عمل های لیزیک و لازک و یا دیگر روش های جراحی لیزری، طیف وسیعی از مزایا را ارائه می‌دهد. این مزایا عبارت اند از:

 

 • ایمن و موثر بودن. از آن جایی که که هیچ فلپ عمیقی در طول عمل Epi-LASIK ایجاد نمی‌شود، خطرات مربوط به این عمل جراحی به شدت کاهش می‌یابد.
 • کاهش خطر عفونت. به دلیل استفاده از روش های پیشرفته در طول عمل Epi-LASIK، خطر عفونت بسیار کمی فرد را تهدید می کند.
 • خطر خشکی چشم کم. اپی لیزیک عملی است که بر اعصاب قرنیه تاثیر نمی گذارد. به خاطر همین موضوع خطر خشکی چشم پس عمل تا حد زیادی کاهش می یابد.
 • حفظ بافت قرنیه‌ی بیشتر. به دلیل ماهیت این عمل جراحی لیزری، پس از انجام عمل بافت قرنیه در مقایسه با لیزیک و لازک قوی‌تر و ضخیم‌تر خواهد بود.

آخرین مطالب سایت

دکتر محمد کریم اسماعیلی

اخذ مدرک دکترا در سال 1370 از دانشگاه تهران - اخذ مدرک تخصص چشم پزشکی در سال 1377 از دانشگاه علوم پزشکی ایران - اخذ مدرک فوق تخصص قرنیه در سال 1380 از دانشگاه علوم پزشکی ایران - دوره تکمیلی جراحی لیزیک و آب مروارید در بیمارستان مورفیلد لندن در کشور انگلستان - دوره فوق تخصصی پیوند قرنیه در شهر لندن - عضو آکادمی چشم پزشکان امریکا و اروپا - یکی از بهترین متخصصین جراحی آب مروارید و عمل لیزیک از سال 1382 - جزو مشهورترین متخصصین عمل پیوند قرنیه در ایران.   اطلاعات بیشتر

زمان‌های پذیرش

شنبه ها: از ساعت 4 بعد از ظهر تا 8 شب
دوشنبه ها: از ساعت 4 بعد از ظهر تا 8 شب
چهارشنبه ها: از ساعت 4 بعد از ظهر تا 8 شب
آدرس: تهران، خیابان ولیعصر، 200متر بالاتر از میدان ونک، خیابان والی نژاد پلاک 32
تلفن پذیرش: 88782529 - 88665415

اخذ نوبت ویزیت در مطب

 جهت اخذ مشاوره در خصوص جراحی لیزیک - لازک - آب مروارید - پیوند قرنیه - لنز داخل چشمی - جراحی عیوب انکساری - کراس لینک و سایر بیماری های چشم می توانید بصورت تلفنی و یا آنلاین پذیرش بگیرید.

جهت اخذ پذیرش می توانید با شماره تلفن 88640275 الی 6 (کد تهران 021) تماس بگیرید و یا فرم رزرو اینترنتی را تکمیل نمایید.

Copyright © 2020 All Rights Reserved for Dr. Esmaeili - Designer: Mehdi Edalat