مقالات چشم پزشکی، لیزیک، آب مروارید و قرنیه

عمل فمتولیزیک چشم مزایا و معایب - دکتر اسماعیلی

عمل فمتولیزیک چشم مزایا و معایب - دکتر اسماعیلی

جراحی های اصلاح بینایی برای بسیاری از افراد در گروه های سنی مختلف، دهه های متمادی نجات دهنده زندگی بوده است. اصلاح بینایی به دلایل مختلفی انجام می شود، از نیاز شغلی برای داشتن دید مناسب تا ناراحتی با عینک بینایی. قبل از پرداختن به مزایا و معایب فمتولیزیک اجازه بدهید تاریخچه این فناوری را بدانیم.

عمل فمتولیزیک

در دهه 1970، هنگامی که تصحیح بینایی برای اولین بار انجام شد، تعداد بی شماری شایعات و رزروها درباره ایمنی و صحت روش آن منتشر شد. اما با گذشت زمان، محبوبیت اصلاح بینایی با استفاده از جراحی متداول لیزیک (Blade) افزایش یافت و به روشی منظم و معمول انجام شد. در جراحی لیزیک، ابزاری مانند تیغه به نام "Microkeratome"  که یک فلپ نازک را به سطح شفاف چشم به نام قرنیه برش می دهد.

قسمت کوچک فلپ که با Microkeratome برش داده می شود برای استفاده از انرژی لیزر بازسازی می شود که چشم را برای اصلاح دید مناسب بازسازی می کند. در نهایت برای بهبود سریع تر، فلپ روی قرنیه جایگزین می شود.

جراحی لیزیک یک جراحی متداول برای اصلاح بینایی است که از زمان اختراع آن توسط پزشکان دنبال می شود. زمان کاتالیزور خوبی در پیشرفت روشهای اصلاح بینایی بوده است.

در اواخر دهه 1990 ، روش دیگری از جراحی لیزیک یعنی فمتولیزیک معرفی شد که می توانست بدون تیغه انجام شود یا عمل شود. این روش از کار Lasik بیشتر با عنوان "Totally Bladeless" یا "All Laser" Lasik به بازار عرضه شد.

مزایای جراحی فمتولیزیک

 • خطر سایش در حین جراحی کاهش می یابد.
 • کاهش خطر آستیگماتیسم ناشی از بعد از لیزیک
 • ضخامت فلپ قرنیه قابل پیش بینی تر است.
 • در موارد خاص، عمل فمتولیزیک جراح را قادر می سازد تا فلپ های قرنیه نازک تری ایجاد کند و مقادیر بالاتر بینایی را با دقت و دقت زیادی اصلاح کند.
 • لیزر فمتوسکند از نظر اندازه، شکل و جهت فلپ گزینه های متنوعی را به جراح ارائه می دهد که بسته به مشخصات هر بیمار سفارشی تر است.
 • عمل فمتولیزیک یک فلپ قرنیه ایجاد می کند که دارای لبه هایی است که پس از جراحی راحت تر و راحت تر قرار می گیرد و خطر دررفتگی و زمان بهبود را کاهش می دهد.
 • لیزر فمتوسکند جراح را قادر می سازد تا روی قرنیه ها با منحنی غیرطبیعی عمل کند که خطرات مربوط به برش را کاهش می دهد. درمان موارد مشابه با میکروکراتوم سنتی ممکن است احتمال ایجاد "سوراخ کوتاه" یا "دوره آزاد" را افزایش دهد.

معایب جراحی فمتولیزیک

 • جراحی کلی لیزر Femto Lasik بیشتر از زمان جراحی LASIK با زمان برش بیشتر از میکروکراتوم طول می کشد. لیزر فمتوسکند برای برداشتن فلپ از قرنیه حدوداً 15-20 ثانیه زمان می برد که در صورت میکروکراتوم سنتی فقط 3 ثانیه طول می کشد.
 • مدت زمان بهبودی کمی بیشتر می شود؛ زیرا چشم تحت ادم قرنیه قرار می گیرد. (ظاهر شدن مایعات در قرنیه که از بین رفتن آن 24-48 ساعت طول می کشد.
 • یکی از عوارضی که احتمال بروز آن در لیزیک بدون تیغه زیاد است، بیماری به نام سندرم حساسیت به نور گذرا (TLSS) است. TLSS معمولا بین دو تا شش هفته از تاریخ جراحی اتفاق می افتد.
 • عوارضي مانند سندرم التهابي ايديوپاتيك و تهاجم اپي تليال محيطي در صورت استفاده با ليزر فمتوسكند بيشتر است.

اقدامات احتیاطی پس از جراحی فمتو لیزیک

 • چشمان خود را لمس نکنید و مالش ندهید و اطمینان حاصل کنید که چشمان خود را به هر قیمتی فشار نمی دهید.
 • داروهای تجویز شده و قطره های چشمی را بدون وقفه و تأخیر دنبال کنید. قطره چشمی را دقیقا به روشی که به شما آموزش داده شده استفاده کنید و اطمینان حاصل کنید که دستان شما قبل از استفاده تمیز شسته شده اند.
 • اطمینان حاصل کنید که برای کل روز پس از جراحی استراحت کرده اید. در 6-8 ساعت پس از جراحی انتظار قرمزی، حساسیت به نور، پارگی، کمی تورم و تحریک طبیعی است. بیشتر اوقات روز مبهم خواهد بود.
 • از موارد زیر تا دستورالعمل های بعدی پزشک خودداری کنید. رانندگی، دوش گرفتن، ورزش، استحمام ، مطالعه، استفاده از رایانه و استفاده از مواد آرایشی صورت، به ویژه آرایش چشم.

اگر شما نیاز به جراحی لیزیک دارید، می توانید برای مشاوره در این زمینه و کسب اطلاعات بیشتر به مطب دکتر اسماعیلی فوق تخصص چشم مراجعه کنید. ایشان از جدیدترین فناوری ها در درمان بیماران خود بهره می برند.

آخرین مطالب سایت

دکتر محمد کریم اسماعیلی

اخذ مدرک دکترا در سال 1370 از دانشگاه تهران - اخذ مدرک تخصص چشم پزشکی در سال 1377 از دانشگاه علوم پزشکی ایران - اخذ مدرک فوق تخصص قرنیه در سال 1380 از دانشگاه علوم پزشکی ایران - دوره تکمیلی جراحی لیزیک و آب مروارید در بیمارستان مورفیلد لندن در کشور انگلستان - دوره فوق تخصصی پیوند قرنیه در شهر لندن - عضو آکادمی چشم پزشکان امریکا و اروپا - یکی از بهترین متخصصین جراحی آب مروارید و عمل لیزیک از سال 1382 - جزو مشهورترین متخصصین عمل پیوند قرنیه در ایران.   اطلاعات بیشتر

زمان‌های پذیرش

شنبه ها: از ساعت 4 بعد از ظهر تا 8 شب
دوشنبه ها: از ساعت 4 بعد از ظهر تا 8 شب
چهارشنبه ها: از ساعت 4 بعد از ظهر تا 8 شب
آدرس: تهران، خیابان ولیعصر، 200متر بالاتر از میدان ونک، خیابان والی نژاد پلاک 32
تلفن پذیرش: 88782529 - 88665415

اخذ نوبت ویزیت در مطب

 جهت اخذ مشاوره در خصوص جراحی لیزیک - لازک - آب مروارید - پیوند قرنیه - لنز داخل چشمی - جراحی عیوب انکساری - کراس لینک و سایر بیماری های چشم می توانید بصورت تلفنی و یا آنلاین پذیرش بگیرید.

جهت اخذ پذیرش می توانید با شماره تلفن 88640275 الی 6 (کد تهران 021) تماس بگیرید و یا فرم رزرو اینترنتی را تکمیل نمایید.

Copyright © 2020 All Rights Reserved for Dr. Esmaeili - Designer: Mehdi Edalat