مقالات چشم پزشکی، لیزیک، آب مروارید و قرنیه

عوارض عمل نکردن آب مروارید

عوارض عمل نکردن آب مروارید

آب مروارید یکی از شایع ترین بیماری چشم است که در افراد مختلف به وجود می آید. تشخیص و درمان این بیماری به عهده پزشک متخصص است. اغلب برای درمان این بیماری به عمل جراحی نیاز است اما باید به موقع انجام شود در غیر این صورت خطراتی برای سلامتی شما دربر خواهد داشت. به بررسی این موضوع می پردازیم.

چرا به آب مروارید مبتلا می شویم؟

ابتلا به آب مروارید دلایل بسیار زیادی دارد. این عارضه چشمی در سنین مختلف و به دلایل گوناگون رخ می دهد. شایع ترین علت رخ دادن این بیماری کهولت سن است. این بیماری قوه بینایی را به شدت تحت تاثیر خود قرار می دهد و اگر به موقع درمان نشود خطرات و عوارض جبران ناپذیری در پی خواهد داشت. دیابت یکی از دلایل بروز بیماری آب مروارید است. افراد دیابتی به نسبت سایر افراد بیشتر در معرض خطر ابتلا به این عارضه چشمی هستند. در بعضی موارد دیگر دیده شده که وارد شدن ضربه ناگهانی باعث به وجود آمدن این بیماری شده است. بعضی از نوزادان در هنگام تولد به صورت مادرزادی با این بیماری به دنیا می آیند. بنابراین بیماری کاتاراکت یا همان آب مروارید یک بیماری همه گیر است و سن و سال نمی شناسد. افراد جوان نیز به این بیماری مبتلا می شوند به خصوص کسانی که دخانیات استعمال می کنند و حتی مشروبات الکلی مصرف می کنند. خطر ابتلای این افراد به نسبت افراد دیگر بیشتر است. البته باید به این نکته اشاره کنیم که مشکلات ژنتیکی و ارثی نیز باعث به وجود آمدن این بیماری می شوند.

درمان به موقع بیماری کاتاراکت

چشم یکی از مهمترین اعضای بدن به حساب می آید. قوه بینایی برای هر انسانی اهمیت بسیار زیادی دارد و یکی از قوای اصلی بدن انسان به شمار می رود. بنابراین پس از ظهور اولین نشانه های آب مروارید باید سریعا به پزشک متخصص مراجعه کنید و فورا درمان را شروع کنید. اگر در مراحل اولیه بیماری باشید با تشخیص و درمان به موقع پزشک می تواند بدون نیاز به عمل جراحی شما را درمان کند. هرگز در مورد بیماری آب مروارید و درمان آن سهل انگاری نکنید. زیرا سهل انگاری کردن در این مورد به قیمت نقص و یا از دست رفتن بینایی شما تمام میشود. شاید لازم باشد تا بدانید آب مروارید یکی از اصلی ترین دلایل کوری در تمام دنیا می باشد. بنابراین بر حساس بودن و خطرناک بودن این بیماری واقف باشید. این بیماری به مرور زمان باعث از بین رفتن عدسی چشم و کوری مطلق می شود. اگر درمان به موقع انجام نشود، چشم بیمار آب سیاه می آورد و فقط ظرف مدت محدود 72 ساعت زمان لازم است تا بیمار را از کوری نجات دهند. شایان ذکر است تا به این نکته اشاره کنیم که در صورتی که پزشک بخواهد تحت چنین شرایطی عمل جراحی انجام دهد، درصد موفقیت و نتیجه گرفتن از این عمل جراحی به شدت پایین می آید.

عمل جراحی آب مروارید

همانطور که در مبحث قبلی به آن اشاره کردیم، اگر مراحل درمان آب مروارید به موقع انجام نشود چشم آب سیاه می آورد و زمان بسیار کمی برای نجات بیمار از کوری مطلق وجود دارد. عمل جراحی تحت این شرایط بسیار دشوار است و هیچ نتیجه قطعی برای آن وجود ندارد. اما اگر پروسه درمان آب مروارید به موقع انجام شود، و بیمار به موقع برای عمل جراحی اقدام کند، می توان این اطمینان را به بیمار داد که این جراحی با موفقیت انجام می شود. در نتیجه بدون هیچ گونه نگرانی برای از دست رفتن بینایی، بیمار می تواند به خوبی درمان شود. باید به این نکته مهم اشاره کنیم که  در صورتی که چشم آب سیاه بیاورد و بخواهید عمل جراحی انجام دهید علاوه بر خطرناک بودن این عمل و اینکه شاید نتیجه ای نگیرید، باید هزینه های بالاتری نیز برای این جراحی صرف کنید. پس توجه داشته باشید این بیماری بسیار خطرناک است و پس از ظهور اولین نشانه های آن به پزشک متخصص مراجعه کنید و درمان خود را تحت نظر پزشک و همچنین بنا به تشخیص ایشان آغاز کنید.

دکتر محمد کریم اسماعیلی

اخذ مدرک دکترا در سال 1370 از دانشگاه تهران - اخذ مدرک تخصص چشم پزشکی در سال 1377 از دانشگاه علوم پزشکی ایران - اخذ مدرک فوق تخصص قرنیه در سال 1380 از دانشگاه علوم پزشکی ایران - دوره تکمیلی جراحی لیزیک و آب مروارید در بیمارستان مورفیلد لندن در کشور انگلستان - دوره فوق تخصصی پیوند قرنیه در شهر لندن - عضو آکادمی چشم پزشکان امریکا و اروپا - یکی از بهترین متخصصین جراحی آب مروارید و عمل لیزیک از سال 1382 - جزو مشهورترین متخصصین عمل پیوند قرنیه در ایران.   اطلاعات بیشتر

زمان های پذیرش

شنبه ها: از ساعت 4 بعد از ظهر تا 8 شب
دوشنبه ها: از ساعت 4 بعد از ظهر تا 8 شب
چهارشنبه ها: از ساعت 4 بعد از ظهر تا 8 شب
آدرس: تهران، خیابان ولیعصر، 200متر بالاتر از میدان ونک، خیابان والی نژاد پلاک 32
تلفن پذیرش: 88782529 - 88665415

اخذ نوبت ویزیت در مطب

 جهت اخذ مشاوره در خصوص جراحی لیزیک - لازک - آب مروارید - پیوند قرنیه - لنز داخل چشمی - جراحی عیوب انکساری - کراس لینک و سایر بیماری های چشم می توانید بصورت تلفنی و یا آنلاین پذیرش بگیرید.

جهت اخذ پذیرش می توانید با شماره تلفن 88640275 الی 6 (کد تهران 021) تماس بگیرید و یا فرم رزرو اینترنتی را تکمیل نمایید.