مقالات چشم پزشکی، لیزیک، آب مروارید و قرنیه

منظور از دید ده دهم چیست؟

منظور از دید ده دهم چیست؟

آیا تا به حال به این فکر کرده اید که نمره چشم ده دهم که برای قدرت بینایی بعضی از افراد به کار می رود به چه معناست؟ ما در این مقاله به بررسی معنا و مفهوم دید ده دهم می پردازیم و همچنین راجع به بقیه نمرات چشم و یک اشتباه رایج افراد در مورد دید ده دهم صحبت می کنیم. با ما همراه باشید.

منظور از دید ده دهم چیست؟

مطمعناً شما هم تا به حال نمره چشم یا دید ده دهم به گوشتان خورده، و همچنین می دانید از این نمره چشم برای بیان قدرت بینایی کسانی که هیچ مشکل دید و بینایی ندارند استفاده می شود. اما آیا واقعا به این صورت است؟ کسانی که از بهترین قدرت بینایی سود می برند نمره دید چشمشان ده دهم است؟ و یا آیا افرادی که دید ده دهم دارند دارای هیچ مشکلی در چشم خود نیستند؟ در ادامه به بررسی این موضوعات می پردازیم.

چشم پزشکان و متخصصان بینایی سنجی در سراسر دنیا، از استاندارد مشخصی برای قضاوت قدرت و وضعیت بینایی چشم افراد استفاده می کنند. نمره بینایی 20/20 و یا دید ده دهم (10/10) به عنوان نمره دید استاندارد و یا قدرت بینایی یک فرد عادی شناخته می شود. این نمره دید ده دهم در یک فرد به این صورت توضیح داده می شود که آنچه را که این نفر در فاصله 20 فوتی (6 متر) و یا در سیستم ده دهی در فاصله 10 فوتی (3 متر) به وضوح می بینید، درست مانند همان چیزی است که یک فرد عادی با یک چشم معمولی می تواند در همان مقدار فاصله ببیند.

انجمن بینایی سنجی آمریکا همچنین می گوید که فردی با قدرت دید ده دهم یا 20/20 می تواند ردیف حروف E 9 میلی متری را بر روی تابلوی تعیین نمره چشم از فاصله 6 متری به وضوح تشخیص دهد.

آیا نمره دید ده دهم بهترین قدرت بینایی و نمره دید به شمار می رود؟

نمره دید ده دهم یا 20/20 به عنوان یک نمره دید چشم سالم و استاندارد شناخته می شود. ولی آیا این به این معناست که یک فرد که دارای این نمره چشم است ایده آل ترین قدرت بینایی را دارا است؟

خیر. همانطور که گفته شد این فرد دارای نمره چشم نرمال است و بینایی اش ایرادی ندارد ولی این فرد دارای ایده آل ترین نمره چشم نیست. افرادی نیز هستند که نمره چشمشان از این افراد بالاتر نیز هست. مثلا کسی که نمره دیدش پانزده دهم است؛ این نمره دید به این معناست که این فرد می تواند اجسامی را در فاصله 15 فوتی ببیند که یک فرد معمولی می تواند آن را در فاصله 10 فوتی خود به واضحی ببیند و این نشان دهنده قدرت بینایی فراتر او از یک فرد عادی است.

بررسی بقیه نمره های بینایی افراد

علاوه بر نمره دید ده دهم، می توان به نمرات دید دیگری نیز اشاره کرد.

نمره های دید پنج دهم یا 40/20 به این معنا هستند که قدرت بینایی شما به اندازه نصف قدرت بینایی یک فرد عادی است و چیزی را که آن ها در فاصله ی 10 فوتی (3 متری)  به طور واضح می بینند شما آن را در فاصله ی 5 فوتی (5/1 متری) می توانید بدون هیچ ایرادی ببینید و یا مثلا همانطور که در بالاتر گفته شد اگر بینایی شما 10/20 باشد قدرت بینایی شما از حد متوسط ​​بالاتر است و شما در دیدن اجسام در فاصله ای دورتر بهتر از یک فرد "معمولی" عمل می کنید و بینایی بهتری نسبت به آنچه بینایی معمولی و یا عادی در نظر گرفته می شود دارید. اگر شما نمره بینایی 10/20 دارید، می توانید اجسام را با دقت و وضوحی بالا در فاصله 20 فوتی (6 متری) ببینید، آنچه را که یک فرد با قدرت چشم عادی و معمولی می تواند در فاصله 10 فوتی از خود ببیند.

آیا کسی که دارای دید ده دهم است از هیچ مشکل بینایی ای رنج نمی برد؟

این موضوع که افرادی که دارای نمره دید ده دهم و کامل هستند، چشمانی سالم و بدون ایراد دارند باوری اشتباه است که در بین مردم رواج دارد. این نمرات بینایی چشم افراد فقط قدرت دید چشم ها را بیان می کنند و نمی توانند نشان دهنده وجود مشکلات دیگر بینایی در افراد باشند.

آخرین مطالب سایت

دکتر محمد کریم اسماعیلی

اخذ مدرک دکترا در سال 1370 از دانشگاه تهران - اخذ مدرک تخصص چشم پزشکی در سال 1377 از دانشگاه علوم پزشکی ایران - اخذ مدرک فوق تخصص قرنیه در سال 1380 از دانشگاه علوم پزشکی ایران - دوره تکمیلی جراحی لیزیک و آب مروارید در بیمارستان مورفیلد لندن در کشور انگلستان - دوره فوق تخصصی پیوند قرنیه در شهر لندن - عضو آکادمی چشم پزشکان امریکا و اروپا - یکی از بهترین متخصصین جراحی آب مروارید و عمل لیزیک از سال 1382 - جزو مشهورترین متخصصین عمل پیوند قرنیه در ایران.   اطلاعات بیشتر

زمان‌های پذیرش

شنبه ها: از ساعت 4 بعد از ظهر تا 8 شب
دوشنبه ها: از ساعت 4 بعد از ظهر تا 8 شب
چهارشنبه ها: از ساعت 4 بعد از ظهر تا 8 شب
آدرس: تهران، خیابان ولیعصر، 200متر بالاتر از میدان ونک، خیابان والی نژاد پلاک 32
تلفن پذیرش: 88782529 - 88665415

اخذ نوبت ویزیت در مطب

 جهت اخذ مشاوره در خصوص جراحی لیزیک - لازک - آب مروارید - پیوند قرنیه - لنز داخل چشمی - جراحی عیوب انکساری - کراس لینک و سایر بیماری های چشم می توانید بصورت تلفنی و یا آنلاین پذیرش بگیرید.

جهت اخذ پذیرش می توانید با شماره تلفن 88640275 الی 6 (کد تهران 021) تماس بگیرید و یا فرم رزرو اینترنتی را تکمیل نمایید.

Copyright © 2020 All Rights Reserved for Dr. Esmaeili - Designer: Mehdi Edalat