مقالات چشم پزشکی، لیزیک، آب مروارید و قرنیه

دلیل ضعیف شدن چشم بعد از عمل پی آر کی چیست؟

دلیل ضعیف شدن چشم بعد از عمل پی آر کی چیست؟

عمل پی آر کی یا PRK، یکی از انواع جراحی های لیزری چشم به شمار می رود که عیوب انکساری چشم را با تغییر شکل قرنیه اصلاح می کند. شما پس از انجام این عمل ممکن است مشاهده کنید که قدرت بینایی چشمتان حتی از زمان قبل از انجام عمل نیز ضعیف تر شده. ما در این مقاله به بررسی علت این اتفاق خواهیم پرداخت؛ با ما همراه باشید.

عمل پی آر کی، یکی از انواع روش ها و استراتژی های درمانی لیزری است، که از آن برای بهبود مشکلات بینایی چشم (مشکلات انکساری چشم) استفاده می شود. ممکن است کسانی که این عمل را بر روی چشمانشان انجام داده باشند متوجه شوند مدت زمانی بعد از انجام این عمل که دید خوبی را تجربه می کنند، قدرت بینایی چشمانشان کمی ضعیف و تار می شود. آیا این اتفاق، پیشامدی طبیعی و نرمال است؟ و یا بیمار باید در صورت به وجود آمدن آن نگران باشد و برای درمانش به پزشک مراجعه کند؟ در ادامه ی این مقاله با ما باشید تا به بررسی این موضوع بپردازیم؛ ولی ابتدا بگذارید ببینیم عمل جراحی لیزری پی آر کی چیست؟

عمل پی آر کی و تفاوت آن با عمل لیزیک

استراتژی جراحی لیزری چشم پی آر کی یا PRK، اولین جراحی درمان مشکلات انکساری چشم به وسیله لیزر بود که توسط سازمان FDA تایید شد و هنوز هم بعد از گشت تقریباً 24 سال، در تمام نقاط جهان، برای درمان مشکلات بینایی کاربرد دارد. تفاوت عمل پی آر کی با عمل جراحی لیزیک در این است که در این عمل، هیچ فلپی قبل از بازسازی قرنیه به وسیله‌ی لیزر اگزایمر، ایجاد نمی شود. این موضوع باعث می شود که پی آر کی، گزینه ی خوبی برای افرادی باشد که قرنیه ی آنها برای انجام عمل لیزیک، خیلی نازک است و یا دارای انحنایی است که ممکن است پروسه ی ایجاد فلپ را ناامن کند. عمل پی آر کی همچنین درمان بهتری برای افراد مبتلا به خشکی چشم است؛ به این دلیل که ایجاد کردن فلپ باعث خشکی موقت چشم می شود که می تواند خشکی چشم قبلی بیمار را تشدید کند. همچنین از آنجایی که در جراحی پی آر کی فلپ قرنیه ایجاد نمی شود، بهبودی سریع تری نیز پس از عمل نسبت به دیگر عمل هایی که در آن ها از برداشت فلپ استفاده می شود، اتفاق می افتد. شما می توانید از عمل جراحی پی آر کی برای درمان مشکلات نزدیک بینی، دوربینی و آستیگماتیسم استفاده کنید.

اتفاقات مورد انتظار پس از عمل پی آر کی

معمولاً 30 تا 90 دقیقه پس از انجام شدن عمل پی آر کی بر روی چشم، فرد بیمار درجات مختلفی از ناراحتی ها را تجربه خواهد کرد. این موضوع به این دلیل است که اثر قطرات بی حس کننده ی چشمی ای که جراح از آن ها برای بی حس کردن چشم، برای انجام دادن عمل استفاده کرده بود، شروع به از بین رفتن می کند. بسیاری از بیماران این ناراحتی ها را به صورت درد وجود مژه در چشم یا زیر لنز توصیف می کنند. همچنین پس از گذشت این مشکلات، دومین روز پس از عمل نیز سخت ترین روز خواهد بود و فرد بیمار درد زیادی را تجربه خواهد کرد. ولی بعد از گذشت این دو روز چشمان فرد ابتدا شروع به بهبود می کند و بینایی قابل قبولی را نیز برای فرد به ارمغان می آورد؛ اما در روز های بعدی (تقریباً چند هفته طول می کشد) قدرت بینایی ضعیف خواهد شد.

دلیل ضعیف شدن چشم بعد از عمل پی آر کی چیست؟

همانطور که در بالاتر نیز به آن اشاره شد، در چند روز اول پس از عمل پی آر کی، فرد ممکن است بینایی خوبی را توسط چشم تحت درمان تجربه کند؛ ولی با بهبود یافتن لایه‌ی سطحی قرنیه، قدرت دید چشمان شما ممکن است ضعیف شود. این اتفاق قابل انتظار و موضوعی کاملا طبیعی و نرمال است و دلیلش نیز سطح ناصاف اپیتلیوم تازه ایجاد شده به علت قرار گرفتن در زیر بانداژ لنزی چشم است. هنگامی که بافت تحت اشعه ی لیزر قرار گرفته به خوبی بهبود یافت و همچنین بانداژ لنزی نیز برداشته شد، هر بار که شما پلک می‌زنید، پلک، اپیتلیوم ناصاف را صاف و صیقلی می کند و کیفیت بینایی شما نیز بهبود می یابد. این موضوع ممکن است دو یا چند هفته (بسته به چشم فرد) طول بکشد.

 

آخرین مطالب سایت

دکتر محمد کریم اسماعیلی

اخذ مدرک دکترا در سال 1370 از دانشگاه تهران - اخذ مدرک تخصص چشم پزشکی در سال 1377 از دانشگاه علوم پزشکی ایران - اخذ مدرک فوق تخصص قرنیه در سال 1380 از دانشگاه علوم پزشکی ایران - دوره تکمیلی جراحی لیزیک و آب مروارید در بیمارستان مورفیلد لندن در کشور انگلستان - دوره فوق تخصصی پیوند قرنیه در شهر لندن - عضو آکادمی چشم پزشکان امریکا و اروپا - یکی از بهترین متخصصین جراحی آب مروارید و عمل لیزیک از سال 1382 - جزو مشهورترین متخصصین عمل پیوند قرنیه در ایران.   اطلاعات بیشتر

زمان‌های پذیرش

شنبه ها: از ساعت 4 بعد از ظهر تا 8 شب
دوشنبه ها: از ساعت 4 بعد از ظهر تا 8 شب
چهارشنبه ها: از ساعت 4 بعد از ظهر تا 8 شب
آدرس: تهران، خیابان ولیعصر، 200متر بالاتر از میدان ونک، خیابان والی نژاد پلاک 32
تلفن پذیرش: 88782529 - 88665415

اخذ نوبت ویزیت در مطب

 جهت اخذ مشاوره در خصوص جراحی لیزیک - لازک - آب مروارید - پیوند قرنیه - لنز داخل چشمی - جراحی عیوب انکساری - کراس لینک و سایر بیماری های چشم می توانید بصورت تلفنی و یا آنلاین پذیرش بگیرید.

جهت اخذ پذیرش می توانید با شماره تلفن 88640275 الی 6 (کد تهران 021) تماس بگیرید و یا فرم رزرو اینترنتی را تکمیل نمایید.

Copyright © 2020 All Rights Reserved for Dr. Esmaeili - Designer: Mehdi Edalat