مقالات چشم پزشکی، لیزیک، آب مروارید و قرنیه

عمل لازک بهتر است یا لیزیک و پی ار کی؟ مزایای عمل لازک نسبت به سایر روش ها چیست؟

عمل لازک بهتر است یا لیزیک و پی ار کی؟ مزایای عمل لازک نسبت به سایر روش ها چیست؟

لازک یک روش تصحیح بینایی به وسیله لیزر و مشابه لیزیک و پی ار کی است. همانند لیزیک، از لازک می توان برای درمان دوربینی، آستیگماتیسم و نزدیک بینی نیز استفاده کرد. همچنین هنگامی که از آن برای درمان کوته بینی مرتبط با سن استفاده می شود، نوعی جراحی پیرچشمی با لیزر است.

در هر سه روش، از لیزر اگزایمر برای تغییر شکل قرنیه و اصلاح بینایی استفاده می شود. این روش ها در آماده سازی قرنیه قبل از درمان با لیزر با اکسیمر متفاوت است. در این مقاله بیشتر به تفاوت این سه روش و مزایای عمل لازک می پردازیم.

عمل لازک بهتر است یا لیزیک و پی ار کی؟

اگرچه جراحی چشم لازک در مقایسه با لیزیک یک روش قدیمی است؛ اما قطعا مزایای بسیار مهمی دارد و به همین دلیل است که این روش هنوز بسیار محبوب است. در زیر برخی از مزایا ذکر شده است.

  • اشخاصی که قرنیه آن ها نازک است، می توانند برای عمل لازک اقدام کنند.
  • احتمال خشکی چشم بیمار نسبت به جراحی لیزیک به طور قابل توجهی کمتر است.
  • هیچ گونه عارضه ای با فلپ قرنیه یا برداشتن ناحیه بیش از حد قرنیه وجود ندارد.
  • بعد از جراحی بینایی 20/40 یا حتی بهتر می شود.

مزایای عمل لازک نسبت به سایر روش ها چیست؟

مزایای عمل لازک در مقابل لیزیک و پی ار کی را به طور جداگانه بررسی می کنیم.

لازک در مقابل لیزیک

یک مزیت لازک در مقایسه با لیزیک این است که فلپ لازک کل استروما قرنیه را دست نخورده باقی می گذارد؛ بنابراین بافت استرومایی بیشتری برای تغییر شکل توسط لیزر اگزایمر باقی می ماند. برای اصلاح مقادیر مساوی نزدیک بینی، این بدان معنی است که قرنیه پس از لازک ضخامت باقیمانده و مقاومت بیومکانیکی بیشتری نسبت به بعد از لیزیک خواهد داشت.

به عبارت دیگر، تصحیح نزدیک بینی با لازک، در مقایسه با لیزیک، ممکن است برای برخی از بیماران - به ویژه بیماران با قرنیه نازک تر از حد متوسط ​​- باشد.

مطالعات نشان می دهد که LASEK نتایج بصری تولید می کند که مشابه نتایج تولید شده توسط LASIK است. با این حال، بهبودی بعد از عمل و بهبود بینایی بعد از عمل لازک در مقایسه با لیزیک زمان بیشتری احتیاج دارد و این ممکن است برای برخی از افراد آزار دهنده باشد.

لازک در مقابل پی ار کی

در پی ار کی، اپیتلیوم قرنیه برداشته می شود و قبل از درمان با لیزر اگزایمر دور ریخته می شود. به همین دلیل ، پی ار کی «فرسایش سطحی» نیز نامیده می شود؛ زیرا بعد از جراحی هیچ فلپ در منطقه تحت درمان قرنیه جایگزین نمی شود. در عوض، یک لنز تماسی باند بر روی چشم قرار می گیرد تا زمانی که یک لایه اپیتلیال جدید دوباره رشد کند. این روند چند روز طول می کشد.

در لازک، اپیتلیوم فوق العاده نازک پس از انجام لیزر با اکسیمر مجدد قرار گرفته و دوباره به چشم متصل می شود. این فرآیند معمولا زمان کمتری از زمان لازم برای رشد مجدد یک لایه کاملا جدید از سلولهای اپیتلیال پس از PRK به طول می انجامد.

بنابراین، حداقل از لحاظ نظری، ترمیم لایه اپیتلیال و بهبود بینایی باید سریع تر پس از لازک انجام شود تا پس از پی ار کی. همچنین ممکن است ناراحتی پس از جراحی پس از جراحی LASEK کمتر باشد، در مقایسه با پی ار کی.

لازک، مانندPRK ، اغلب در مواردی که قرنیه فرد برای لیزیک بسیار نازک باشد یا جراح یا بیمار ترجیح می دهد از ایجاد فلپ قرنیه به دلایل دیگر جلوگیری کند، نسبت به لیزیک ترجیح داده می شود.

LASEK  نتایج بصری تولید می کند که مشابه LASIK و PRK است. گرچه این ناراحتی بیشتر از عمل جراحی نسبت به لیزیک است؛ اما طرفداران روش لازک می گویند پس از جراحی در مقایسه با PRK راحتی بیشتر و ترمیم سریع تری دارد.

با این همه برخی موافق نیستند. مطالعه منتشر شده در مجله جراحی انکساری در سال 2008 نشان داد که افرادی که تحت PRK قرار دارند تمایل به ناراحتی پس از عمل جراحی کمتری دارند و کمی سریع تر از افرادی که نوع خاصی از جراحی لازک داشته اند بهبود می یابند.

آخرین مطالب سایت

دکتر محمد کریم اسماعیلی

اخذ مدرک دکترا در سال 1370 از دانشگاه تهران - اخذ مدرک تخصص چشم پزشکی در سال 1377 از دانشگاه علوم پزشکی ایران - اخذ مدرک فوق تخصص قرنیه در سال 1380 از دانشگاه علوم پزشکی ایران - دوره تکمیلی جراحی لیزیک و آب مروارید در بیمارستان مورفیلد لندن در کشور انگلستان - دوره فوق تخصصی پیوند قرنیه در شهر لندن - عضو آکادمی چشم پزشکان امریکا و اروپا - یکی از بهترین متخصصین جراحی آب مروارید و عمل لیزیک از سال 1382 - جزو مشهورترین متخصصین عمل پیوند قرنیه در ایران.   اطلاعات بیشتر

زمان‌های پذیرش

شنبه ها: از ساعت 4 بعد از ظهر تا 8 شب
دوشنبه ها: از ساعت 4 بعد از ظهر تا 8 شب
چهارشنبه ها: از ساعت 4 بعد از ظهر تا 8 شب
آدرس: تهران، خیابان ولیعصر، 200متر بالاتر از میدان ونک، خیابان والی نژاد پلاک 32
تلفن پذیرش: 88782529 - 88665415

اخذ نوبت ویزیت در مطب

 جهت اخذ مشاوره در خصوص جراحی لیزیک - لازک - آب مروارید - پیوند قرنیه - لنز داخل چشمی - جراحی عیوب انکساری - کراس لینک و سایر بیماری های چشم می توانید بصورت تلفنی و یا آنلاین پذیرش بگیرید.

جهت اخذ پذیرش می توانید با شماره تلفن 88640275 الی 6 (کد تهران 021) تماس بگیرید و یا فرم رزرو اینترنتی را تکمیل نمایید.

Copyright © 2020 All Rights Reserved for Dr. Esmaeili - Designer: Mehdi Edalat