مقالات چشم پزشکی، لیزیک، آب مروارید و قرنیه

برای چشم من عمل لازک بهتره یا لیزیک

برای چشم من عمل لازک بهتره یا لیزیک

جراحی لیزر چشم، که در اوایل دهه‌ی 1990 میلادی معرفی شد، تا به امروز به یکی از محبوب ترین درمان های مشکلات انکساری چشم تبدیل شده است. روش های گوناگونی برای انجام این جراحی لیزر وجود دارد که موضوع اصلی بحث این مقاله، انتخاب بین روش لازک یا لیزیک برای درمان چشم فرد بیمار و تفاوت های میان آن دو است. با ما تا انتها همراه باشید.

عمل لیزیک یا لازک، کدام یک بهتر است؟ برای درمان مشکلات بینایی چشمانم کدام یک را انتخاب کنم؟ عوارض جانبی کدام یک از این دو عمل کمتر است؟ و... این ها پرتکرار ترین سوالات افرادی است که می خواهند با انجام عمل لیزر چشم، برای همیشه از شر لنز های تماسی و عینک ها خلاص شوند.

عمل های جراحی لیزر لیزیک و لازک، دو استراتژی درمانی جراحی چشم با لیزر هستند که می توانند به درمان مشکلات نزدیک‌بینی، دوربینی و آستیگماتیسم چشم افراد بیمار کمک کنند. هر دوی این روش ها، از لیزر اگزایمر برای اصلاح کل و یا بخشی از قسمت قرنیه ی چشم، برای هدیه دادن دیدی بهتر و واضح تر به فرد بیمار، استفاده می کنند.

عمل های جراحی لیزر لیزیک و لازک، دو مورد از استراتژی های درمانی جراحی چشم با لیزر هستند که می توانند به درمان مشکلات نزدیک‌بینی، دوربینی و آستیگماتیسم چشم افراد بیمار کمک کنند.

لیزیک یا لازک کدام بهتر است؟

روش درمانی جراحی لیزیک (LASIK)، یکی از رایج ترین و محبوب ترین جراحی های انکساری چشم است که علاوه بر محبوبیت و رواجی که دارد، جز یکی از موفق ترین استراتژی های درمانی مشکلات بینایی نیز به شمار می رود. این روش جراحی یک دوره ی بهبودی کوتاه مدت دارد و تقریباً شما می توانید پس از انجام آن، به طور کامل، در عرض یک یا دو روز به انجام فعالیت های معمولی خود بازگردید. سازمان غذا و دارو (FDA)، با مطالعه ای که بر روی روش جراحی لیزیک انجام داد، مشخص کرد، اکثریت قریب به اتفاق (بیش از 95 درصد بیماران) افرادی که پس از عمل لیزیک مورد بررسی قرار گرفتند، رضایت خود را از داشتن یک بینایی کامل گزارش کردند.

با وجود این نکات مثبت عمل لیزیک، همه ی انسان هایی که از مشکلات بینایی رنج می برند، کاندیدای مناسبی برای انجام عمل لیزیک نیستند و برای آنها انجام عمل لازک (LASEK) ترجیح داده می شود. روش جراحی لازک نسبت به دیگر روش های جراحی لیزری کمی تهاجمی تر است اما می تواند برای برخی از افراد بیمار، بهینه تر و مناسب تر باشد و همچنین ممکن است توسط جراحانی که تجربه ی کمی در انجام عمل لیزیک دارند، ترجیح داده شود.

تفاوت بین روش های جراحی لیزیک و لازک چیست؟

عمل های جراحی لیزری لیزیک و لازک، همانطور که در بالاتر نیز به آنها اشاره شد، اشکال مختلفی از جراحی های اصلاحی مشکلات انکساری چشم هستند که می توانند قرنیه ی چشم افراد بیمار را به طور دائم برای رسیدن به یک قدرت بینایی بهتر، تغییر دهند. تفاوت اصلی بین این دو استراتژی درمانی در این است که در روش لیزیک یک فلپ از روی قرنیه، به وسیله ی لیزر یا وسیله ای مخصوص برداشته می شود و به عقب تا می شود؛ (فلپ کامل جدا نمی شود و قسمتی از آن که نقش لولا را بازی می کند باقی می ماند) ولی در لازک، لایه ی از روی قرنیه، به وسیله ی ماده ای مخصوص رها و برداشته می شود و پس از اتمام عمل دوباره بر روی قرنیه قرار می گیرد که این لایه ی برداشته شده، در مدت حدود سه تا پنج روز خود را بازسازی خواهد کرد و در این مدت، احتمالاً ممکن است کمی ناراحتی را نیز تجربه کنید و همچنین به علت برداشت کامل لایه ای از روی قرنیه در عمل لازک، دوره ی بهبودی این عمل نسبت به دوره ی بهبودی عمل لیزیک طولانی تر خواهد بود.

لیزیک یا لازک، کدام یک برای درمان چشم من مناسب تر است؟

برای جواب به سوال لیزیک یا لازک، کدام یک برای درمان بیماری های چشمی فرد بیمار مناسب تر است؟ پاسخ دهیم، به طور کلی می توانیم بگوییم، اگر که قرنیه ی نازکی دارید، عمل لازک برای شما ترجیح داده می شود. این موضوع به این دلیل است که عمل لازک، برداشت بافت آنچنانی ای نسبت به روش لیزیک ندارد و کسانی که قرنیه نازکی دارند، می توانند از این روش بهره ی بیشتری ببرند.

آخرین مطالب سایت

دکتر محمد کریم اسماعیلی

اخذ مدرک دکترا در سال 1370 از دانشگاه تهران - اخذ مدرک تخصص چشم پزشکی در سال 1377 از دانشگاه علوم پزشکی ایران - اخذ مدرک فوق تخصص قرنیه در سال 1380 از دانشگاه علوم پزشکی ایران - دوره تکمیلی جراحی لیزیک و آب مروارید در بیمارستان مورفیلد لندن در کشور انگلستان - دوره فوق تخصصی پیوند قرنیه در شهر لندن - عضو آکادمی چشم پزشکان امریکا و اروپا - یکی از بهترین متخصصین جراحی آب مروارید و عمل لیزیک از سال 1382 - جزو مشهورترین متخصصین عمل پیوند قرنیه در ایران.   اطلاعات بیشتر

زمان‌های پذیرش

شنبه ها: از ساعت 4 بعد از ظهر تا 8 شب
دوشنبه ها: از ساعت 4 بعد از ظهر تا 8 شب
چهارشنبه ها: از ساعت 4 بعد از ظهر تا 8 شب
آدرس: تهران، خیابان ولیعصر، 200متر بالاتر از میدان ونک، خیابان والی نژاد پلاک 32
تلفن پذیرش: 88782529 - 88665415

اخذ نوبت ویزیت در مطب

 جهت اخذ مشاوره در خصوص جراحی لیزیک - لازک - آب مروارید - پیوند قرنیه - لنز داخل چشمی - جراحی عیوب انکساری - کراس لینک و سایر بیماری های چشم می توانید بصورت تلفنی و یا آنلاین پذیرش بگیرید.

جهت اخذ پذیرش می توانید با شماره تلفن 88640275 الی 6 (کد تهران 021) تماس بگیرید و یا فرم رزرو اینترنتی را تکمیل نمایید.

Copyright © 2020 All Rights Reserved for Dr. Esmaeili - Designer: Mehdi Edalat