مقالات چشم پزشکی، لیزیک، آب مروارید و قرنیه

همه آنچه که درباره لنز طبی باید بدانید - دکتر اسماعیلی

همه آنچه که درباره لنز طبی باید بدانید - دکتر اسماعیلی

استفاده از لنز طبی برای رفع مشکلات و عیوب بینایی با تجویز پزشک صورت میگیرد. لنزهای طبی انواع مختلفی دارند و هر کدام از آنها دارای ویژگی های خاصی هستند. امروزه لنزهای طبی  در برخی بیماران، جایگزین عینک شده اند و افراد بسیاری برای رفع مشکلات بینایی خود به توصیه ی پزشک از این لنزها استفاده می کنند. در ادامه به بررسی آنها می پردازیم.

لنز طبی چیست؟

شاید تا به حال بارها و بارها اسم لنز طبی را شنیده باشید اما با کاربرد آن آشنایی نداشته باشید. لنزهای طبی جنبه درمانی دارند. این لنزها برای افرادی که دچار عیوب مختلف بینایی  مانند دوربینی و نزدیک بینی هستند، تجویز می شود. به طور کلی می توان گفت لنز طبی، یک عدسی بسیار ظریف و کوچکی است که بر روی قرنیه ی چشم قرار داده می شود و باعث عبور اکسیژن از خود و به داخل قرنیه چشم می شوند. ممکن است این سوال برای شما به وجود آید که برای رفع عیوب بینایی می توان از عینک نیز استفاده کرد؛ پس ضرورت استفاده از لنزهای طبی در چیست؟ بسیاری از افراد هستند که تحرک و فعالیت بالایی دارند مانند ورزشکاران، بسیاری دیگر استفاده از عینک را از نظر زیبایی نمی پسندند. لنزهای طبی برای این گونه از افراد کاملا مناسب هستند.

انواع لنزهای طبی

لنزهای طبی در دو نوع سخت و نرم می باشند. لنز های سخت، خود به دو نوع استاندارد و نافذ اکسیژن دسته بندی می شوند. تشخیص اینکه چه نوع لنزی برای رفع عیوب بینایی شما مناسب است، به عهده ی پزشک می باشد. پزشک علاوه بر درمان مشکلات بینایی، زیبایی و راحتی بیمار را نیز مد نظر قرار می دهد. هر کدام از لنزهای طبی دارای ویژگی های منحصر به فرد خود هستند که در ادامه اشاره ی مختصری به آنها خواهیم داشت.

لنزهای طبی سخت این لنز ها در دو نوع لنز طبی استاندارد و لنز طبی نافذ اکسیژن هستند. لنزهای طبی استاندارد دارای قیمت مناسب و نگهداری آسان هستند. این نوع لنزها نفوذ پذیری  زیادی نسبت به اکسیژن ندارند و به طور مکرر بین قرنیه ی چشم و لنز، اشک پمپاژ می شود و این عمل در ادامه ی پلک زدن رخ می دهد و از این طریق اکسیژن قرنیه ی چشم تامین می شود.

لنزهای طبی نافذ اکسیژن این لنزها همان گونه که از نامشان پیداست، به راحتی به قرنیه ی چشم اکسیژن رسانی می کنند. استفاده از این نوع لنز طبی به افرادی که به قوز چشم مبتلا هستند توصیه می شود.

لنز طبی نرم این نوع لنزهای طبی جزو جدیدترین و به روز ترین نسل لنزهای طبی به حساب می آیند. لنز طبی نرم در مقایسه با انواع لنزهای طبی سخت، طبیعی تر هستند.

استفاده از یکی از انواع لنزهای طبی ملزم رعایت یکسری نکات مهم است. همانطور که میدانید چشم یکی از اعضای حساس و مهم بدن انسان است. بنابراین اگر در هنگام استفاده از لنزهای طبی متوجه کوچکترین قرمزی، سوزش ، درد یا تورم، اشک و... شدید، فورا آن را با پزشک در میان بگذارید؛ چرا که نوعی حساسیت برای چشم شما به وجود آمده است و رفع این حساسیت و تشخیص نوع حساسیت به عهده ی پرشک است. حتما توجه داشته باشید برای اینکه عمر استفاده از لنز بالا برود باید از محلول مخصوص همان لنز استفاده کنید و دستورالعمل ها و توصیه های پزشک را در این خصوص جدی بگیرید. در طول استفاده از لنز طبی حتما مرتبا برای معاینه ی چشم به پزشک مراجعه کنید تا دچار عارضه ی چشمی نشوید. استفاده از لنزهای طبی برای افراد سیگاری توصیه نمی شود زیرا دود سیگار تاثیرات منفی بسیاری برای لنزهای طبی در بر دارد.

 

آخرین مطالب سایت

دکتر محمد کریم اسماعیلی

اخذ مدرک دکترا در سال 1370 از دانشگاه تهران - اخذ مدرک تخصص چشم پزشکی در سال 1377 از دانشگاه علوم پزشکی ایران - اخذ مدرک فوق تخصص قرنیه در سال 1380 از دانشگاه علوم پزشکی ایران - دوره تکمیلی جراحی لیزیک و آب مروارید در بیمارستان مورفیلد لندن در کشور انگلستان - دوره فوق تخصصی پیوند قرنیه در شهر لندن - عضو آکادمی چشم پزشکان امریکا و اروپا - یکی از بهترین متخصصین جراحی آب مروارید و عمل لیزیک از سال 1382 - جزو مشهورترین متخصصین عمل پیوند قرنیه در ایران.   اطلاعات بیشتر

زمان‌های پذیرش

شنبه ها: از ساعت 4 بعد از ظهر تا 8 شب
دوشنبه ها: از ساعت 4 بعد از ظهر تا 8 شب
چهارشنبه ها: از ساعت 4 بعد از ظهر تا 8 شب
آدرس: تهران، خیابان ولیعصر، 200متر بالاتر از میدان ونک، خیابان والی نژاد پلاک 32
تلفن پذیرش: 88782529 - 88665415

اخذ نوبت ویزیت در مطب

 جهت اخذ مشاوره در خصوص جراحی لیزیک - لازک - آب مروارید - پیوند قرنیه - لنز داخل چشمی - جراحی عیوب انکساری - کراس لینک و سایر بیماری های چشم می توانید بصورت تلفنی و یا آنلاین پذیرش بگیرید.

جهت اخذ پذیرش می توانید با شماره تلفن 88640275 الی 6 (کد تهران 021) تماس بگیرید و یا فرم رزرو اینترنتی را تکمیل نمایید.

Copyright © 2020 All Rights Reserved for Dr. Esmaeili - Designer: Mehdi Edalat