مقالات چشم پزشکی، لیزیک، آب مروارید و قرنیه

تفاوت فمتولیزیک و لازک در چیست؟

تفاوت فمتولیزیک و لازک در چیست؟

انجام جراحی های لیزر چشم به دلیل دارا بودن کارایی بالا و کاهش زمان مورد نیاز برای بهبودی پس از عمل و همچنین کاهش عوارض جراحی بسیار مورد توجه قرار گرفته اند. در این میان به معرفی و بررسی تفاوت فمتولیزیک و لازک می پردازیم تا شما بتوانید با استفاده از اطلاعات حاصل, بهترین روش ممکن برای بهبود بینایی را انتخاب کنید.

تفاوت فمتولیزیک و لازک

در سال های اخیر که فناوری های جراحی لیزر چشم پیشرفت فراوانی داشته اند, بیان تفاوت فمتولیزیک و لازک می تواند به شما در انتخاب روش مناسب برای اصلاح عیوب انکساری چشم( دوربینی, نزدیک بینی, آستیگماتیسم) کمک کرده و بتوانید از بهترین روش با کمترین عارضه بهره مند شوید. لذا در این مقاله به بررسی و مقایسه ی دو روش نامبرده می پردازیم.

روش انجام فمتولیزیک و لازک

در بیان تفاوت فمتولیزیک و لازک, می توان گفت در روش فمتولیزیک به جراحان این امکان داده می شود که فلپ قرنیه مورد استفاده در لازک را با استفاده از لیزر نه با ابزار برش مکانیکی ایجاد کنند. همچنین پس از جراحی , فلپ ایجاد شده را می توان بدون بخیه جایگزین کرد و به این ترتیب سرعت ترمیم بیشتر خواهد شد.

در روش لازک, اساس روش ترکیبی از روش های لیزیک و PRK است که منجر به ایجاد تغییر در قرنیه می شوند. در لیزیک توسط میکروکرانوم، فلپ به ضخامت حدود 160 میکرون ایجاد می شود. ولی در لازک، فلپ از اپی تلیوم قرنیه، با ضخامت حدود 30 میکرون، به کمک اتانول ایجاد می شود. از این منظر بین جراحی لازک و prk شباهت وجود دارد ولی در لازک لایه ی اپی تلیوم سطحی حفظ شده و مجددا در جای خود قرار میگیرد.

کاندیدای مناسب برای فمتولیزیک و لازک

برای انجام جراحی فمتولیزیک باید شرایطی از جمله سن بالای 18 سال و کمتر از 50 سال, اختلال بینایی ثابت و بدون پیشرفت, عدم وجود بیماری خاص, عدم وجود نقص در ترمیم زخم و نازک بودن قرنیه را داشته باشید. این در حالی است که یکی از مواردی که منجر به تفاوت فمتولیزیک و لازک می شود, امکان انجام جراحی لازک برای افرادی است که دارای قرنیه نازک هستند. شرایط کلی برای انجام جراحی لازک تقریبا مشابه با لیزر فمتولیزیک است ولی برخی موارد همچون نداشتن قوز قرنیه و خشکی چشم نیز برای انجام لازک مدنظر قرار داده می شوند.

هزینه ی انجام جراحی با روش های فمتولیزیک و لازک

به طور کلی برای انجام جراحی لازک مبلغی معادل با 1000 تا 3000 دلار توسط مراکز انجام جراحی لیزر چشم دریافت می شود ولی تفاوت فمتولیزیک و لازک در فناوری و سطح بالاتر روش فمتو, باعث شده هزینه ی انجام فمتولیزیک کمی بیشتر باشد.

عوارض خاص ناشی از فمتولیزیک

برخی عوارض به صورت اختصاصی در جراحی لیزر چشم با استفاده از فمتولیزیک رخ می دهند که شامل موارد زیر می باشند:

1-ایجاد لایه ی حباب مات( OBL) که ناشی از تجمع حباب های گاز در فلپ بوده و باعث اختلال عملکرد صحیح لنز می شود.

2-سندرم گذرا حساسیت به نور(TLSS) که می تواند منجر به حساسیت شدید به نور شود.

3-rainbow glare که منجر به ایجاد نوار های رنگی در میدان بینایی پس از نگاه کردن به منبع نور سفید خواهد شد.

4 - خشکی چشم گذرا

 

تشخیص بهترین روش جراحی

برای فهمیدن تفاوت فمتولیزیک و لازک لازم است متخصص جراح بهترین روش ممکن برای رفع اختلال بینایی شما را بر اساس معاینات صحیح و تشخیص بالینی درست انتخاب کرده و برای شما توضیحات لازم را ارائه دهد. دکتر اسماعیلی با داشتن رزومه ی علمی قوی و تجهیزات پیشرفته چشم پزشکی به راحتی هرچه تمام تر به حل مشکل و انتخاب بهترین روش جراحی می پردازد.

آخرین مطالب سایت

دکتر محمد کریم اسماعیلی

اخذ مدرک دکترا در سال 1370 از دانشگاه تهران - اخذ مدرک تخصص چشم پزشکی در سال 1377 از دانشگاه علوم پزشکی ایران - اخذ مدرک فوق تخصص قرنیه در سال 1380 از دانشگاه علوم پزشکی ایران - دوره تکمیلی جراحی لیزیک و آب مروارید در بیمارستان مورفیلد لندن در کشور انگلستان - دوره فوق تخصصی پیوند قرنیه در شهر لندن - عضو آکادمی چشم پزشکان امریکا و اروپا - یکی از بهترین متخصصین جراحی آب مروارید و عمل لیزیک از سال 1382 - جزو مشهورترین متخصصین عمل پیوند قرنیه در ایران.   اطلاعات بیشتر

زمان‌های پذیرش

شنبه ها: از ساعت 4 بعد از ظهر تا 8 شب
دوشنبه ها: از ساعت 4 بعد از ظهر تا 8 شب
چهارشنبه ها: از ساعت 4 بعد از ظهر تا 8 شب
آدرس: تهران، خیابان ولیعصر، 200متر بالاتر از میدان ونک، خیابان والی نژاد پلاک 32
تلفن پذیرش: 88782529 - 88665415

اخذ نوبت ویزیت در مطب

 جهت اخذ مشاوره در خصوص جراحی لیزیک - لازک - آب مروارید - پیوند قرنیه - لنز داخل چشمی - جراحی عیوب انکساری - کراس لینک و سایر بیماری های چشم می توانید بصورت تلفنی و یا آنلاین پذیرش بگیرید.

جهت اخذ پذیرش می توانید با شماره تلفن 88640275 الی 6 (کد تهران 021) تماس بگیرید و یا فرم رزرو اینترنتی را تکمیل نمایید.

Copyright © 2020 All Rights Reserved for Dr. Esmaeili - Designer: Mehdi Edalat