مقالات چشم پزشکی، لیزیک، آب مروارید و قرنیه

تفاوت بین عمل جراحی لیزیک و لازک چیست؟

تفاوت بین عمل جراحی لیزیک و لازک چیست؟

مطمعناً اگر شما هم تا به حال درباره ی جراحی های لیزری مربوط به درمان مشکلات بینایی چشم تحقیق کرده باشید اسم جراحی های لیزیک و لازک به گوشتان خورده است. اما آیا این دو روش درمانی با یکدیگر تفاوتی دارند؟ تفاوتشان در چه چیزی است؟ ما در این مقاله قصد داریم به بررسی تفاوت بین عمل جراحی لیزیک و لازک بپردازیم. با ما همراه باشید.

تفاوت بین دو عمل جراحی لیزری لیزیک و لازک چیست؟ این سوالی است که اگر که شما هم تصمیم به انجام عمل لیزر بر روی چشمانتان برای بهبود مشکلات بینایی تان گرفته باشید و اکنون در حال انجام تحقیقاتی درباره ی جزئیات این عمل های لیزری باشید برای شما هم پیش آمد.

ما شما را مورد سرزنش قرار نمی دهیم؛ تفاوت بین لیزیک و لازک تنها دو حرف است! در ادامه ی این مقاله ما ابتدا به مطالعه ی هر کدام یک از این دو عمل جراحی لیزری می پردازیم و در انتها نیز تفاوت های آن ها را مورد بررسی قرار می دهیم. اما ابتدا اجازه دهید ببینیم عمل جراحی لیزری چیست؟

عمل جراحی لیزر چشم چیست؟

برای درک تفاوت بین این دو روش درمانی لیزیک و لازک، ابتدا باید مقداری با مفهوم عمل جراحی لیزر چشم آشنا شوید.

به طور کلی، عمل جراحی چشم به وسیله ی لیزر، به فرایندی گفته می شود که با یک پرتوی متمرکز نور معروف به لیزر، لایه شفاف چشم شما (معروف به قرنیه) برای داشتن یک دید بهتر تغییر داده می شود. و همانطور که خودتان هم می دانید دو روش جراحی لیزری مخصوص چشم معروف به نام های لیزیک و لازک وجود دارد که می توان اصلی ترین تفاوت بین آنها را چگونه باز شدن قرنیه شما برای عبور اشعه لیزر بیان کرد.

 

لیزیک چیست؟

عبارت لیزیک یا LASIK، مخفف عبارت Laser-Assisted In-Situ Keratomileusis است. این عمل جراحی نزدیک به 20 سال است که در سراسر دنیا توسط چشم پزشکان استفاده می شود و به بهبود بینایی میلیون ها نفر مبتلا به مشکلات مربوط به چشم کمک کرده است. این روش درمانی آنقدر موثر و کارآمد است که حتی ناسا هم آن را تایید کرده و از آن برای درمان چشم فضانوردان خود استفاده می کند.

در طول درمان به روش لیزیک، ابتدا پزشک به وسیله ی لیزر اولیه یک برش بسیار نازک، که به نام فلپ شناخته می شود را از روی لایه ی شفاف چشم شما (قرنیه) بر می دارد؛ سپس از لیزر دوم برای اصلاح مشکلات قرنیه ی شما استفاده می کند. معمولا عمل لیزیک بر روی هر دو چشم در طول یک روز انجام می شود.

 

لازک چیست؟

عبارت لازک یا LASEK مخفف عبارت Laser Assisted Sub-Epithelial Keratectomy است. این عمل اگر که شما قرنیه ی نازکی دارید و یا چشمتان دارای شرایطی خاص است که انجام جراحی لیزر چشم را کار دشواری می کند، انتخاب خوبی است. در طول این عمل جراحی، به جای استفاده از دو لیزری که در لیزیک به کار گرفته می شوند، فقط از یک لیزر برای بهبود و اصلاح دید شما استفاده می شود.

در این روش درمانی ابتدا یک ورقه ای آغشته به یک محلول الکلی بر روی سطوح چشمان شما قرار می گیرد. این محلول الکلی لایه ای نازک از سلول های سطح قرنیه چشم شما به نام اپیتلیوم را شل می کند؛ سپس این سلول‌ها به ورقه می‌چسبند، و به آرامی به گوشه ی چشم شما منتقل می‌شوند، که این کار به جراح اجازه می‌دهد به لایه ای از قرنیه که توسط لیزر درمان می‌شود دسترسی پیدا کند.

تفاوت بین عمل جراحی لیزیک و لازک چیست؟

تفاوت اصلی این دو عمل جراحی همانطور که در بالاتر نیز به آن اشاره شد، در نحوه ی باز شدن قرنیه برای تابش اشعه لیزر بر لایه زیرین آن است.

گاهی اوقات ویژگی های منحصر به فرد چشمان شما می تواند مشخص کند که انجام کدام یک از این دو روش برای شما مناسب است. به عنوان مثال، اگر شما صاحب قرنیه ای نازک هستید، برای درمان شدن به روش لیزیک داوطلب مناسبی نیستید، و درمان لازک به عنوان جایگزین برایتان توصیه می شود.

آخرین مطالب سایت

دکتر محمد کریم اسماعیلی

اخذ مدرک دکترا در سال 1370 از دانشگاه تهران - اخذ مدرک تخصص چشم پزشکی در سال 1377 از دانشگاه علوم پزشکی ایران - اخذ مدرک فوق تخصص قرنیه در سال 1380 از دانشگاه علوم پزشکی ایران - دوره تکمیلی جراحی لیزیک و آب مروارید در بیمارستان مورفیلد لندن در کشور انگلستان - دوره فوق تخصصی پیوند قرنیه در شهر لندن - عضو آکادمی چشم پزشکان امریکا و اروپا - یکی از بهترین متخصصین جراحی آب مروارید و عمل لیزیک از سال 1382 - جزو مشهورترین متخصصین عمل پیوند قرنیه در ایران.   اطلاعات بیشتر

زمان‌های پذیرش

شنبه ها: از ساعت 4 بعد از ظهر تا 8 شب
دوشنبه ها: از ساعت 4 بعد از ظهر تا 8 شب
چهارشنبه ها: از ساعت 4 بعد از ظهر تا 8 شب
آدرس: تهران، خیابان ولیعصر، 200متر بالاتر از میدان ونک، خیابان والی نژاد پلاک 32
تلفن پذیرش: 88782529 - 88665415

اخذ نوبت ویزیت در مطب

 جهت اخذ مشاوره در خصوص جراحی لیزیک - لازک - آب مروارید - پیوند قرنیه - لنز داخل چشمی - جراحی عیوب انکساری - کراس لینک و سایر بیماری های چشم می توانید بصورت تلفنی و یا آنلاین پذیرش بگیرید.

جهت اخذ پذیرش می توانید با شماره تلفن 88640275 الی 6 (کد تهران 021) تماس بگیرید و یا فرم رزرو اینترنتی را تکمیل نمایید.

Copyright © 2020 All Rights Reserved for Dr. Esmaeili - Designer: Mehdi Edalat