مقالات چشم پزشکی، لیزیک، آب مروارید و قرنیه

ضربه خوردن به چشم بعد از عمل لیزیک

همه چیز راجع به انجام ورزش سنگین بعد از انجام عمل لازک

بسیاری از مردم پس از انجام عمل های لیزری چشم، هیجان زده هستند که پس از پایان عمل جراحی به زندگی خود بازگردند و همه‌ی فعالیت های عادی را این بار با تجربه ای بدون عینک و لنز، از سر بگیرند. ما در این مقاله قصد داریم به بررسی نکاتی راجع به به انجام ورزش سنگین بعد از انجام عمل لازک بپردازیم. با ما تا انتها همراه باشید.

انجام عمل لازک مشکلات مربوط به بینایی خود را اصلاح کنید و از شر عینک و لنز های تماسی خلاص شوید، ممکن است به دنبال پاسخ به سوالاتی راجع به زمان و چگونگی برگشت به زمین های ورزشی و انجام ورزش سنگین بعد از انجام عمل لازک باشید. در این ارتباط باید بدانید که انجام هر نوع عمل جراحی ای می تواند چالش های بزرگی برای افراد ایجاد کند، ولی به طور کلی جراحی های مربوط به چشم به صورت قابل توجهی با بسیاری از روش‌های درمانی و جراحی های دیگر متفاوت هستند، اما باز هم همچنان عاقلانه است که با احتیاط قدم بردارید تا از بینایی تازه به‌دست‌آمده‌ی خود محافظت کنید و به بدن خود اجازه دهید به آرامی بافت های تغییر یافته‌ی چشم را تثبیت کند. در ادامه‌ی این مقاله با ما باشید تا به بررسی نکاتی در مورد پایبندی به روال تناسب اندام و از سرگیری فعالیت های عادی زندگی و انجام ورزش سنگین بعد از انجام عمل لازک بپردازیم.

زمان و چگونگی بازگشت به انجام ورزش سنگین بعد از انجام عمل لازک، یکی از اصلی ترین دغدغه‌های افراد ورزشکاری است که قصد دارند با انجام این عمل مشکلات بینایی خود را برای همیشه درمان کنند

 

بررسی نکاتی راجع به انجام ورزش سنگین بعد از انجام عمل لازک

  • مراقب خطرات برخورد آب به چشم باشید

خشک نگه داشتن چشم ها پس از انجام عمل، یکی از دغدغه‌ های اصلی هر بیمار لازک به شمار می رود. چشم پزشکان اظهار دارند که رطوبت های محیطی تنها تهدید موجود برای بهبود موفقیت آمیز چشم پس از انجام عمل لازک نیستند، بلکه فعالیت‌هایی که باعث تعریق شدید بدن شما می‌شوند و باعث می‌شوند که مایع عرق به داخل چشم نفوذ کند، می‌توانند منجر به تحریک جدی بافت های تغییر یافته‌ی چشم شما شوند. همچنین به این نکته توجه داشته باشید که اگر چشمان خود را برای از بین بردن خارشی که ورود عرق به چشم ایجاد می کند مالش دهید، ممکن است فلپ چشم شما که هنوز در حال بهبود است جابجا شود و روند بهبودی آن قطع شود.

مؤسسه‌ی ملی سلامت در این باره توصیه می کند که مدتی پس از انجام عمل های لیزری، مثل لیزیک یا لازک، از استخر، جکوزی و یا سونا دور بمانید، از انجام ورزش های تماسی و سایر فعالیت های پرخطر برای حداقل مدت یک هفته خودداری کنید.

  • توجه داشته باشید که حتما قبل از شروع مجدد ورزش سنگین بعد از انجام عمل لازک، با پزشک چشم پزشک معالج خود مشورت و خطرات احتمالی را بررسی کنید.

 

برخورد عرق های حاصل از تمرینات پرفشار، پس از انجام عمل لازک، می تواند بر روند بهبودی چشم تاثیر گذار باشد

 

  • اجتناب از فشار، بهبودی پس از عمل لازک را آسان‌تر می‌کند

حتی اگر آن مقداری نیز ورزش نمی کنید که فعالیتتان منجر به تعریق شدید و ورود عرق به چشمانتان شود، برخی از فعالیت های ورزشی ممکن است باعث ایجاد استرس ها و فشار های بیش از حد به چشم شوند که می توانند روند بهبودی را مختل کنند. به عنوان مثال، افرادی که با وزنه‌های سنگین ورزش می کنند و یا تمرینات calisthenic که شامل وارونگی بدن است، انجام می‌دهند، ممکن است درد و فشار وارد به چشم را تجربه کرده باشند. اگر با انجام چنین فعالیت هایی درد و فشار به چشم را احساس کردید، باید فوراً ورزش مربوطه را متوقف کرده و با پزشک معالج خود مشورت کنید.

 

چه زمانی پس از انجام عمل لازک می توان ورزش را شروع کرد؟

ما به شما پیشنهاد می‌کنیم که به مدت سه تا چهار روز پس از اتمام عمل جراحی، تمرینات ورزشی خود را متوقف کنید. توجه داشته باشید که حتی اگر سعی کنید در این مدت، ورزش های ملایمی نیز انجام دهید، باز هم امکان اینکه به صورت تصادفی چشمان خود را تحریک و یا تحت فشار قرار دهید، وجود دارد.

علاوه بر این، پس از گذشت مدت زمان سه تا چهار روزه، شما باید هر زمانی که قصد شرکت در فعالیت های بدنی را دارید، از عینک محافظتی استفاده کنید. توجه کنید اگر که ورزش‌های تماسی انجام می‌دهید، بدیهی است که این موضوع ایده‌ی خوبی است، اما هنگام انجام ورزش های ساده و بدون برخورد، می توانید از عینک استفاده نکنید.

 

دکتر محمد کریم اسماعیلی

اخذ مدرک دکترا در سال 1370 از دانشگاه تهران - اخذ مدرک تخصص چشم پزشکی در سال 1377 از دانشگاه علوم پزشکی ایران - اخذ مدرک فوق تخصص قرنیه در سال 1380 از دانشگاه علوم پزشکی ایران - دوره تکمیلی جراحی لیزیک و آب مروارید در بیمارستان مورفیلد لندن در کشور انگلستان - دوره فوق تخصصی پیوند قرنیه در شهر لندن - عضو آکادمی چشم پزشکان امریکا و اروپا - یکی از بهترین متخصصین جراحی آب مروارید و عمل لیزیک از سال 1382 - جزو مشهورترین متخصصین عمل پیوند قرنیه در ایران.   اطلاعات بیشتر

زمان های پذیرش

شنبه ها: از ساعت 4 بعد از ظهر تا 8 شب
دوشنبه ها: از ساعت 4 بعد از ظهر تا 8 شب
چهارشنبه ها: از ساعت 4 بعد از ظهر تا 8 شب
آدرس: تهران، خیابان ولیعصر، 200متر بالاتر از میدان ونک، خیابان والی نژاد پلاک 32
تلفن پذیرش: 88782529 - 88665415

اخذ نوبت ویزیت در مطب

 جهت اخذ مشاوره در خصوص جراحی لیزیک - لازک - آب مروارید - پیوند قرنیه - لنز داخل چشمی - جراحی عیوب انکساری - کراس لینک و سایر بیماری های چشم می توانید بصورت تلفنی و یا آنلاین پذیرش بگیرید.

جهت اخذ پذیرش می توانید با شماره تلفن 88640275 الی 6 (کد تهران 021) تماس بگیرید و یا فرم رزرو اینترنتی را تکمیل نمایید.