مقالات چشم پزشکی، لیزیک، آب مروارید و قرنیه

عمل لیزر چشم و گواهینامه رانندگی

عمل لیزر چشم و گواهینامه رانندگی

جراحی های لیزری چشم مانند لیزیک، پی آر کی، لازک و... می توانند بینایی بیماران مبتلا به مشکلات انکساری چشم را به وسیله‌ی تغییر دادن شکل سطح قرنیه، بهبود ببخشند. این درمان ها به بسیاری از افراد این امکان را می دهند که بدون نیاز به عینک و یا لنزهای تماسی به وضوح ببینند. موضوع مهمی که همیشه در ارتباط با این نوع جراحی های لیزری مطرح می شود مسائل رانندگی پس از عمل و گواهینامه می باشد.

ما در ادامه همانطور که از عنوان نیز برداشت کردید، قصد داریم به عمل لیزر چشم و گواهینامه رانندگی بپردازیم. اما اجازه دهید قبل از پرداختن به این موضوع با بررسی چندین سوال متداول، ببینم رانندگی پس از عمل لیزر چشم به چه صورت خواهد بود.

 

آیا می توانم بعد از انجام عمل لیزر چشم تا خانه‌ی خود رانندگی کنم؟

خیر، بیمارانی که جراحی لیزر چشم را انجام می دهند، پس از عمل نمی توانند خودشان تا خانه رانندگی کنند. توجه کنید که اغلب تا چند ساعت پس از انجام جراحی دید شما تار خواهد بود. علاوه بر این ممکن است چشم ها بلافاصله پس از درمان حساسیت زیادی به نور داشته باشند. همچنین یکی دیگر از دلایلی که رانندگی پس از عمل لیزر نهی می شود ادامه دار بودن اثرات دارو های آرامبخشی است که برای انجام عمل به فرد تزریق می شود. به طور مثال افراد ممکن است پس از خارج شدن از اتاق عمل گیجی و یا خواب آلودگی خفیفی احساس کنند. همانطور که واضح است، رانندگی کردن با این شرایط می تواند باعث ایجاد خسارات زیان ناپذیری شود.

  • به دلیل مسائلی که ذکر شد، رانندگی بلافاصله پس از عمل لیزر چشم برای بیماران ایمن نخواهد بود. افرادی که این جراحی را انجام می دهند باید از یکی از دوستان و یا اعضای خانواده‌ی خود بخواهند که پس از عمل آنها را به خانه برسانند.

 

چه مدت بعد از انجام عمل می توان رانندگی کرد؟

برخی از بیماران ممکن است بتوانند یک روز پس از انجام عمل رانندگی کنند، در حالی که ممکن است برخی دیگر نیاز داشته باشند یک یا دو روز دیگر برای احتیاط بیشتر صبر کنند. مدت زمانی که بیمار باید برای رانندگی کردن پس از عمل صبر کند طی یک قرار ملاقات تعیین با پزشک معالج مشخص خواهد شود.

قرار ملاقات های پس از عمل معمولا برای روز بعد از عمل لیزر برنامه ریزی می شوند. در طول این قرار های ملاقات، بینایی شما مورد ارزیابی قرار خواهد گرفت. اگر بینایی تان به اندازه‌ی کافی وضوح داشته باشد، اجازه‌ی رانندگی به صورت کامل به شما داده خواهد شد. اما اگر دید کاملاً واضح نباشد، ممکن است توصیه شود که یک روز دیگر و یا بیشتر صبر کنید.

  • اگرچه که بسیاری از افراد وسوسه می‌شوند پس از اتمام جلسه‌ی ملاقات اول بی توجه به توصیه‌ی پزشک، خودشان تا خانه رانندگی کنند، اما درست مانند شرایط پس از عملی که در بالاتر گفته شد، مهم است که یک دوست و یا عضوی از خانواده‌ وظیفه‌ی حمل و نقل آن ها را بر عهده بگیرد. این موضوع به این خاطر است که امکان دارد بینایی در 24 ساعت اولیه‌ی بهبودی، بهینه نباشد.

حال در ادامه با ما همراه باشید تا ببینیم شرایط مربوط به عمل لیزر چشم و گواهینامه رانندگی به چه صورت است.

 

عمل لیزر چشم و گواهینامه رانندگی

بیماران پس از انجام عمل لیزر چشم دیگر برای رانندگی کردن نیازی به استفاده از عینک و یا لنز های تماسی ندارند. در ارتباط با عمل لیزر چشم و گواهینامه رانندگی، اگر که محدودیت بینایی ای در گواهینامه‌ی رانندگی شما وجود دارد که شما را مستلزم به استفاده از عینک و یا لنز تماسی می کند، باید به بخش ایمنی عمومی اداره‌ی راهنمایی و رانندگی رفته و تست های بینایی مربوط را مجدداً انجام دهید تا محدودیت از گواهینامه‌ی رانندگی شما حذف شود.

آخرین مطالب سایت

دکتر محمد کریم اسماعیلی

اخذ مدرک دکترا در سال 1370 از دانشگاه تهران - اخذ مدرک تخصص چشم پزشکی در سال 1377 از دانشگاه علوم پزشکی ایران - اخذ مدرک فوق تخصص قرنیه در سال 1380 از دانشگاه علوم پزشکی ایران - دوره تکمیلی جراحی لیزیک و آب مروارید در بیمارستان مورفیلد لندن در کشور انگلستان - دوره فوق تخصصی پیوند قرنیه در شهر لندن - عضو آکادمی چشم پزشکان امریکا و اروپا - یکی از بهترین متخصصین جراحی آب مروارید و عمل لیزیک از سال 1382 - جزو مشهورترین متخصصین عمل پیوند قرنیه در ایران.   اطلاعات بیشتر

زمان‌های پذیرش

شنبه ها: از ساعت 4 بعد از ظهر تا 8 شب
دوشنبه ها: از ساعت 4 بعد از ظهر تا 8 شب
چهارشنبه ها: از ساعت 4 بعد از ظهر تا 8 شب
آدرس: تهران، خیابان ولیعصر، 200متر بالاتر از میدان ونک، خیابان والی نژاد پلاک 32
تلفن پذیرش: 88782529 - 88665415

اخذ نوبت ویزیت در مطب

 جهت اخذ مشاوره در خصوص جراحی لیزیک - لازک - آب مروارید - پیوند قرنیه - لنز داخل چشمی - جراحی عیوب انکساری - کراس لینک و سایر بیماری های چشم می توانید بصورت تلفنی و یا آنلاین پذیرش بگیرید.

جهت اخذ پذیرش می توانید با شماره تلفن 88640275 الی 6 (کد تهران 021) تماس بگیرید و یا فرم رزرو اینترنتی را تکمیل نمایید.

Copyright © 2020 All Rights Reserved for Dr. Esmaeili - Designer: Mehdi Edalat