مقالات چشم پزشکی، لیزیک، آب مروارید و قرنیه

خطرات و عوارض عمل لیزیک در پیری

خطرات و عوارض عمل لیزیک در پیری

در عصر حاضر، به طور متوسط، یک سوم افراد بالای سن 65 سال از مشکلات بینایی رنج می برند. و همچنین یکی از بهترین روش های اصلاح بینایی افراد انجام عمل لیزیک است. اما آیا عوارض عمل لیزیک در پیری مانعی برای انجام این عمل در افراد سالخورده است؟ ما در این مقاله به بررسی این موضوع می پردازیم. با ما همراه باشید.

 افزایش میزان متوسط طول عمر افراد یک جامعه یک دستاورد بشری به شمار می رود. با این حال این افزایش سن می تواند مشکلاتی را نیز به همراه خود به ارمغان آورد. از مشکلاتی که افزایش سن به همراه دارد می توان به خطر عوارض عمل لیزیک در پیری اشاره کرد.

درمان ها و عمل های چشم پزشکی به طور کلی به عنوان درمان های کم خطر و کم عوارض شناخته می شوند. به عنوان مثال عمل جراحی آب مروارید در افراد مسن، به عنوان یکی از ایمن ترین و پر تکرار ترین عمل های جراحی در جهان به شمار می رود. ولی با این حال، همانطور که گفته شد سن بالا خطراتی را نیز به همراه خود دارد که باید قبل از انجام عمل های چشم پزشکی در نظر گرفته شوند.

 موفقیت و کم عوارض بودن عمل های جراحی مخصوص چشم، مثل عمل بر روی سایر اندام های بدن، مخصوصا عمل های لیزیک، تا حد زیادی به کیفیت بافتی که روی آن عمل جراحی صورت می گیرد بستگی دارد. بنابراین با توجه به این موضوع، افراد مسن، که بافت های بدنشان کیفیت و قدرت کافی دوران جوانی را ندارد، بیشتر در معرض خطر عوارض عمل لیزیک در پیری هستند.

آیا با توجه به عوارض عمل لیزیک در پیری، افراد مسن می توانند عمل لیزیک چشم را انجام دهند؟

همانطور که در چند سطر بالایی ذکر شد افراد مسن بیشتر در معرض خطر عوارض عمل لیزیک در پیری هستند. ولی پیری و افزایش سن صرفاً نمی تواند دلیلی برای به انجام ندادن عمل لیزیک چشم باشد. همچنین عمل جراحی لیزیک چشم یک روش بسیار ایمن و موثر شناخته می شود، زیرا بیش از 90 درصد از افرادی که تحت عمل جراحی لیزیک قرار گرفته اند اظهار دارند قدرت بینایی آنها به طور قابل توجهی بهتر شده است و طبق آمار ها از هر 10 نفری که این عمل را انجام داده اند هشت نفر از آن ها، دیگر برای همیشه نیازی به عینک ها و لنزهای اصلاحی نداشتند.

با توجه به این مطالب گفته شده، چه چیزی مانع شما برای رهایی همیشگی از عینک و لنز ها می شود؟ آیا نگران این هستید که دیگر به دلیل سن خود داوطلب مناسبی برای انجام عمل لیزیک نباشید؟ باید بگوییم که اشتباه می کنید. همانطور که می دانید سن تنها یک عدد است و خطرات عوارض عمل لیزیک در پیری نیز برای همه ی افراد یکسان نیستند، و در نتیجه سن شما لزوماً دلیلی برای انجام ندادن این عمل جراحی چشم نیست.

محدودیت سنی جراحی چشم لیزیک چگونه است؟

انجام عمل جراحی لیزیک بر روی چشم، توسط سازمان FDA، برای افراد 18 ساله و بالاتر تأیید شده است. این محدودیت سنی، تنها قانون سختگیرانه در مورد انجام این عمل به شمار می رود. اما بهترین کاندید برای انجام این عمل چه کسانی هستند؟ از آنجا که بینایی افراد معمولاً از 19 تا 40 سالگی در بهترین و سالم ترین حالت خود قرار دارد، افراد در این سن عالی ترین کاندید برای انجام این عمل هستند.

در حدود سن 40 سالگی به بعد چشم انسان ها شروع به تغییر کردن می کند و ممکن است افراد دچار پیرچشمی (دور بینی به دلیل افزایش سن) شوند. چشمان شما در حدود 60 سالگی نیز دوباره تغییر می کند؛ بیماری آب مروارید، مشکلی است که در این سن افراد به آن دچار می شوند. با توجه به این موضوع پزشک جراح شما هنگام تصمیم برای انجام عمل لیزیک بر روی چشمانتان هرگونه تغییر و یا مشکل در بینایی شما در ارتباط با سنتان را در نظر می گیرد و شما را از عوارض عمل آگاه می کند.

در انتها به طور کلی می توان گفت سن ممکن است بر اینکه فردی بتواند عمل لیزیک را انجام دهد یا ندهد تاثیر گذار باشد، اما باید گفت که سن، فقط یک راهنما برای آگاهی از مشکلات بینایی چشم افراد مرتبط با سن آن ها است، نه یک قانون و شرایط سخت گیرانه. مثلا فردی که 75 سال سن دارند اما مشکل بینایی و بیماری آب مروارید ندارند ممکن است کاندید و داوطلب مناسب تری برای انجام عمل لیزیک نسبت به فردی که 35 سال سن دارد باشد.

آخرین مطالب سایت

دکتر محمد کریم اسماعیلی

اخذ مدرک دکترا در سال 1370 از دانشگاه تهران - اخذ مدرک تخصص چشم پزشکی در سال 1377 از دانشگاه علوم پزشکی ایران - اخذ مدرک فوق تخصص قرنیه در سال 1380 از دانشگاه علوم پزشکی ایران - دوره تکمیلی جراحی لیزیک و آب مروارید در بیمارستان مورفیلد لندن در کشور انگلستان - دوره فوق تخصصی پیوند قرنیه در شهر لندن - عضو آکادمی چشم پزشکان امریکا و اروپا - یکی از بهترین متخصصین جراحی آب مروارید و عمل لیزیک از سال 1382 - جزو مشهورترین متخصصین عمل پیوند قرنیه در ایران.   اطلاعات بیشتر

زمان‌های پذیرش

شنبه ها: از ساعت 4 بعد از ظهر تا 8 شب
دوشنبه ها: از ساعت 4 بعد از ظهر تا 8 شب
چهارشنبه ها: از ساعت 4 بعد از ظهر تا 8 شب
آدرس: تهران، خیابان ولیعصر، 200متر بالاتر از میدان ونک، خیابان والی نژاد پلاک 32
تلفن پذیرش: 88782529 - 88665415

اخذ نوبت ویزیت در مطب

 جهت اخذ مشاوره در خصوص جراحی لیزیک - لازک - آب مروارید - پیوند قرنیه - لنز داخل چشمی - جراحی عیوب انکساری - کراس لینک و سایر بیماری های چشم می توانید بصورت تلفنی و یا آنلاین پذیرش بگیرید.

جهت اخذ پذیرش می توانید با شماره تلفن 88640275 الی 6 (کد تهران 021) تماس بگیرید و یا فرم رزرو اینترنتی را تکمیل نمایید.

Copyright © 2020 All Rights Reserved for Dr. Esmaeili - Designer: Mehdi Edalat