مقالات چشم پزشکی، لیزیک، آب مروارید و قرنیه

علت بالا رفتن شماره چشم کودکان چیست؟

علت بالا رفتن شماره چشم کودکان چیست؟

ضعیف شدن و بالا رفتن شماره چشم کودکان می تواند موضوعی بسیار نگران کننده برای والدین باشد. دلیل این اتفاق چیست؟ چگونه می توان از این ضعیف شدن چشم کودکان جلوگیری کرد؟ همه ی اینها سوالاتی هستند که ما در این مقاله به بررسی آن ها خواهیم پرداخت. تا انتها با ما باشید تا بیشتر راجع به این اتفاق صحبت کنیم.

مشکل نزدیک بینی که یکی از معضلات شایع در بین افراد کم سن و سال به شمار می رود، می تواند یکی از اصلی ترین دلایل بالا رفتن شماره چشم کودکان باشد این مشکل نزدیک بینی اگر درمان نشود طی مرور زمان باعث به وجود آمدن مشکلات بیشتری برای بینایی کودکان و همچنین بالا رفتن بیشتر شماره چشم می شود.

معمولاً نزدیک بینی در دوران کودکی به دلیل بزرگ شدن طول محوری چشم از جلو به عقب ایجاد می شود. نزدیک بینی باعث این می شود که کودک شما نتواند تصاویر و اشیاء در فواصل دور را به وضوح مشاهده کند، مانند وقتی که می خواهد تخته کلاس درس، صفحه تلویزیون و یا ساعت روی دیوار را ببیند.

چشمی که به نزدیک بینی دچار است، به جای اینکه پرتو های نور را مستقیماً بر روی شبکیه بیندازد، تصویر اجسام را در جلوی شبکیه متمرکز می کند و این مشکل باعث تاری دید برای دیدن اجسام دوردست می شود. مشکل نزدیک بینی را می توان با استفاده از عینک های اصلاحی یا لنزهای تماسی درمان کرد.

بیماری نزدیک بینی می تواند ارثی باشد، و یا می تواند ناشی از وجود عادات بد در زندگی کودکان باشد. این وضعیت اگر درمان نشود، با بزرگ تر شدن کودکان بدتر نیز می شود و باعث بالا رفتن شماره چشم کودکان می شود، زیرا چشم ها نیز به رشد خود ادامه می دهد و باعث می شوند طول محور چشم از قبل نیز بزرگتر شود که این عاملی برای بدتر شدن بیماری نزدیک بینی است. اما این بزرگ تر شدن طول محور چشم و ضعیف شدن چشم کودکان دلایل دیگری نیز دارد که در ادامه به بررسی آن ها می پردازیم.

دلایل دیگر ضعیف شدن چشم کودکان

همانطور که در ابتدا گفته شد یکی از اصلی ترین علت های بالا رفتن شماره چشم کودکان افزایش طول محوری چشم و یا مشکل نزدیک بینی است.

عوامل زیادی می توانند در این افزایش طول دخیل باشند:

  • استفاده از عینک در تمام طول روز

استفاده کودکان از عینک در تمام طول روز به طور بالقوه ای می تواند منجر به بدتر شدن مشکل نزدیک بینی شود. اگر کودک مبتلا به نزدیک بینی خفیف باشد، گاهی اوقات برای انجام فعالیت هایی مانند تماشا کردن تلویزیون و یا ورزش کردن باید از عینک استفاده کند ولی برای انجام کارهایی مانند خواندن، نوشتن و یا تکمیل تکالیف خود، به استفاده از عینک نیازی ندارد. البته بعضی از کودکان مبتلا به نزدیک بینی متوسط ​​تا زیاد نیاز به استفاده از عینک برای دیدن هم نزدیک و هم دور دارند، بنابراین در مورد آنها این بالا رفتن نمره چشم قابل کنترل نیست.

  • استفاده از عینک با اصلاح کامل

استفاده از عینک با اصلاح کامل نیز ممکن است به پیشرفت مشکل نزدیک بینی و بالا رفتن شماره چشم کودکان کمک کند. در صورتی که کودکی دارای عیوب انکساری -5/2 دیوپتر در یکی از چشم های خود باشد، برخی از چشم پزشکان لنزهای اصلاحی با عدسی های -25/2 یا -0/2 دیوپتر را تجویز می کنند. تجویز عینک با عدسی دارای دیوپتر کمتر برای تصحیح مشکل چشمان فرد مناسب تر است زیرا تجویز عینک با اصلاح کامل، ممکن است باعث شود بینایی واضح تری به کودک ارائه شود، اما می تواند باعث بدتر شدن نزدیک بینی در گذر زمان شود.

  • ژنتیک

ژنتیک به پیشرفت کردن بیماری نزدیک بینی کمک می کند، به خصوص اگر هر دو والد مشکل نزدیک بینی داشته باشند.

  • استفاده طولانی مدت از دستگاه های دیجیتالی

استفاده طولانی مدت کودکان از دستگاه های دیجیتالی با پیشرفت نزدیک بینی و بالا رفتن نمره چشم آن ها ارتباط مستقیمی دارد. امروزه کودکان ساعت های زیادی را صرف استفاده از انواع مختلفی دستگاه های دیجیتالی و هوشمند مثل گوشی های همراه، لپ تاپ ها، رایانه ها و غیره می کنند. این استفاده طولانی مدت از دستگاه های هوشمند و دیجیتالی می تواند بر مهارت های تمرکزی کودک اثراتی مخربی بگذارد، که این اثرات می توانند منجر به خسته شدن چشم و پیشرفت نزدیک بینی و بالا رفتن شماره چشم کودکان شوند.

آخرین مطالب سایت

دکتر محمد کریم اسماعیلی

اخذ مدرک دکترا در سال 1370 از دانشگاه تهران - اخذ مدرک تخصص چشم پزشکی در سال 1377 از دانشگاه علوم پزشکی ایران - اخذ مدرک فوق تخصص قرنیه در سال 1380 از دانشگاه علوم پزشکی ایران - دوره تکمیلی جراحی لیزیک و آب مروارید در بیمارستان مورفیلد لندن در کشور انگلستان - دوره فوق تخصصی پیوند قرنیه در شهر لندن - عضو آکادمی چشم پزشکان امریکا و اروپا - یکی از بهترین متخصصین جراحی آب مروارید و عمل لیزیک از سال 1382 - جزو مشهورترین متخصصین عمل پیوند قرنیه در ایران.   اطلاعات بیشتر

زمان‌های پذیرش

شنبه ها: از ساعت 4 بعد از ظهر تا 8 شب
دوشنبه ها: از ساعت 4 بعد از ظهر تا 8 شب
چهارشنبه ها: از ساعت 4 بعد از ظهر تا 8 شب
آدرس: تهران، خیابان ولیعصر، 200متر بالاتر از میدان ونک، خیابان والی نژاد پلاک 32
تلفن پذیرش: 88782529 - 88665415

اخذ نوبت ویزیت در مطب

 جهت اخذ مشاوره در خصوص جراحی لیزیک - لازک - آب مروارید - پیوند قرنیه - لنز داخل چشمی - جراحی عیوب انکساری - کراس لینک و سایر بیماری های چشم می توانید بصورت تلفنی و یا آنلاین پذیرش بگیرید.

جهت اخذ پذیرش می توانید با شماره تلفن 88640275 الی 6 (کد تهران 021) تماس بگیرید و یا فرم رزرو اینترنتی را تکمیل نمایید.

Copyright © 2020 All Rights Reserved for Dr. Esmaeili - Designer: Mehdi Edalat