مقالات چشم پزشکی، لیزیک، آب مروارید و قرنیه

عمل پی آر کی بهتر است یا فمتولیزیک

عمل پی آر کی بهتر است یا فمتولیزیک

روش های جراحی لیزر چشم در بین مردم از محبوبیت بالایی برخوردارند زیرا دوره ی نقاهت و اثر بخشی آنها بسیار مناسب بوده و افراد مختلف پس از جراحی رضایت بالایی از قدرت بینایی خود دارند. در این میان برای فهمیدن این موضوع که انجام عمل پی آر کی بهتر است یا فمتولیزیک به بررسی هر روش و مزایا و معایب آنها می پردازیم.

 پی آر کی بهتر است یا فمتولیزیک؟

قبل از هر چیز, مهم ترین عامل در تعیین روش مناسب برای عمل جراحی لیزر چشم, تعیین نوع اختلال ایجاد شده در بینایی است. پاسخ به این پرسش که روش عمل پی آر کی بهتر است یا فمتولیزیک, بر اساس اختلالات انکساری چشم تعیین خواهد شد. در این مقاله به بررسی متد انجام عمل جراحی با روش پی آر کی و فمتولیزیک پرداخته و مزایا و معایب هر یک از آنها را بررسی میکنیم.

Femto-lasik

به آن روش لیزیک بدون تیغه نیز گفته می شود. در سال 2004 این روش مورد تایید قرار گرفت و سازمان ناسا نیز برای فضانوردان خود این روش بدون درد و حتی ایمن تر از لیزیک را مورد تایید قرار داد. در این روش اصلاح قرنیه با استفاده از لیزر اگزایمر که بسیار دقیق است صورت می گیرد. هرچند این روش بسیار ایمن تر است ولی هنوز هم به ایجاد فلپ در قرنیه برای انجام لیزر چشم نیاز داریم.

 

PRK

پی آر کی یا کراتکتومی فوتورفراکتیو یک روش جراحی لیزر چشم است که طی آن خطاهای انکساری چشم با استفاده از لیزر اصلاح و رفع خواهند شد. در این روش نیاز به ایجاد فلپ در قرنیه نیست و تنها با برداشتن اپی تلیوم سطحی قرنیه, جراحی صورت خواهد گرفت. بنابراین در افرادی که دارای قرنیه ی نازکی هستند عمل پی آر کی بهتر از فمتولیزیک خواهد بود زیرا نیازی به ایجاد فلپ در قرنیه ندارند.

تفاوت های عمل پی آر کی و فمتولیزیک

برخی موارد وجود دارند که باعث می شوند عمل پی آر کی بهتر از فمتولیزیک باشد, یا گاهی وجود شرایط خاصی منجر می شود شما یک کاندید قطعی برای فمتولیزیک باشید. از جمله مواردی که شما را برای انجام لیزر فمتولیزیک به کاندیدای مناسبی مبدل خواهد کرد می توان به موارد زیر اشاره کرد.

1-اصلاح نزدیک بینی در حوزه ی 10 دیوپتر(dpt)

2-اصلاح دوربینی با شدت 4+ دیوپتر( dpt)

3-اصلاح انحنای قرنیه تا 5 دیوپتر(dpt)

موارد خاصی نیز وجود دارند که منجر می شوند انتخاب عمل پی آر کی بهتر از فمتولیزیک باشد. از جمله:

1-نزدیک بینی با شدت پیشرفت ثابت

2- دوربینی با شدت پیشرفت ثابت

3-نازک بودن  قرنیه ی  چشم, زیرا در این روش تنها اپی تلیوم رویی با استفاده از اتانول یا دستگاه ویژه برداشته شده و هیچ گونه فلپ یا برشی در قرنیه ایجاد نخواهد شد.

4-این روش برای افرادی که در معرض وارد شدن ضربات یا آسیب به چشم هستند مناسب تر است.

5-ثابت بودن نمره ی لنز مورد استفاده در فرد به مدت حداقل یکسال

عوارض و خطرات ناشی از روش های پی آر کی و فمتولیزیک

هر کدام از روش های لیزر چشم دارای عوارض خاصی هستند. برخی خطرات ناشی از روش جراحی پی آر کی طبق تحقیقات آکادمی چشم پزشکی آمریکا شامل موارد زیر است:

1-اصلاح شدن یا تصحیح بیش از حد در قرنیه

2-ایجاد تیرگی قرنیه

3-ایجاد اسکار در قرنیه

4-کاهش دید در شب

5-نابینایی و حتی کاهش دید نسبت به قبل از عمل جراحی لیزر چشم

 

در روش انجام عمل فمتولیزیک نیز احتمال بروز برخی عوارض وجود دارد, از جمله:

1-احساس جسم خارجی یا سوزش در چشم که اغلب پس از مدت کوتاهی از بین می رود.

2-احتمال آسیب طی برداشتن اپی تلیوم و ایجاد عفونت

3- رشد بیش از حد اپی تلیوم در زیر فلپ ایجاد شده در قرنیه

چگونه می توان فهمید عمل پی آر کی بهتر است یا فمتولیزیک؟

بنابراین لازم است برای تعیین روش مناسب جراحی به پزشک متخصص دارای سطح علمی و مهارت بالا مراجعه کنید. دکتر اسماعیلی با داشتن تجربه ی بالا, رزومه علمی قوی, مهارت بالینی فوق العاده می تواند بهترین روش جراحی را برای شما تعیین کند.

آخرین مطالب سایت

دکتر محمد کریم اسماعیلی

اخذ مدرک دکترا در سال 1370 از دانشگاه تهران - اخذ مدرک تخصص چشم پزشکی در سال 1377 از دانشگاه علوم پزشکی ایران - اخذ مدرک فوق تخصص قرنیه در سال 1380 از دانشگاه علوم پزشکی ایران - دوره تکمیلی جراحی لیزیک و آب مروارید در بیمارستان مورفیلد لندن در کشور انگلستان - دوره فوق تخصصی پیوند قرنیه در شهر لندن - عضو آکادمی چشم پزشکان امریکا و اروپا - یکی از بهترین متخصصین جراحی آب مروارید و عمل لیزیک از سال 1382 - جزو مشهورترین متخصصین عمل پیوند قرنیه در ایران.   اطلاعات بیشتر

زمان‌های پذیرش

شنبه ها: از ساعت 4 بعد از ظهر تا 8 شب
دوشنبه ها: از ساعت 4 بعد از ظهر تا 8 شب
چهارشنبه ها: از ساعت 4 بعد از ظهر تا 8 شب
آدرس: تهران، خیابان ولیعصر، 200متر بالاتر از میدان ونک، خیابان والی نژاد پلاک 32
تلفن پذیرش: 88782529 - 88665415

اخذ نوبت ویزیت در مطب

 جهت اخذ مشاوره در خصوص جراحی لیزیک - لازک - آب مروارید - پیوند قرنیه - لنز داخل چشمی - جراحی عیوب انکساری - کراس لینک و سایر بیماری های چشم می توانید بصورت تلفنی و یا آنلاین پذیرش بگیرید.

جهت اخذ پذیرش می توانید با شماره تلفن 88640275 الی 6 (کد تهران 021) تماس بگیرید و یا فرم رزرو اینترنتی را تکمیل نمایید.

Copyright © 2020 All Rights Reserved for Dr. Esmaeili - Designer: Mehdi Edalat